Sennur Sezer’in Gecekondu’sundan çıkan yayınevi

Yeni bir yayınevi bu hafta okurlara merhaba dedi. Aylık kültür sanat dergisi Yeni e’nin kurduğu Manos yolculuğuna Sennur Sezer’in ile başladı.

“Bütün Şiirleri: Direnç” adıyla basılan kitap, ilk olarak Sennur Sezer’in ölüm yıldönümü olan 7 Ekim saat 18.00’da Kadıköy Akademi Kitabevi’ndeki anma etkinliğinde okurla buluşacak. Yayınevi, 12 Ekim saat 18.00’da Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki binasında yapacağı tanıtım kokteyli ile ilk 5 kitabının sunumunu yapacak.

Yeni e dergisinin geçen ayki sunu yazısında, “Yeni bir başlangıcın eşiğindeyiz. Yeni e dergisi yola çıkalı bir yıl olmadan, yanına bir yayınevi katarak ilerliyor” diye duyurulan Manos, öykü, şiir, eleştiri başta olmak üzere edebiyat yayıncılığına yoğunlaşacak.

Manos yayın kurulundan Mustafa Kara, “yarına sorular sormak” üzere yola çıktıklarını Sennur Sezer’e atıf yaparak anlatıyor: “Sennur Sezer’in ilk kitabının, ilk şiiri Gecekondu. Tez büyüyen çocukları anlatır şair. ‘Yarına hep yarına sorular / Dipdiri / fabrika düdüklerinde’ der şair. İşte o soruların peşine düşüyoruz. Şiir ile, öykü ile, eleştiri ile. Ülkenin hali ahvali, Yeni e’nin bir yıl önceki kuruluş süreci düşünüldüğünde Manos ile Sennur Sezer’in Bütün Şiirleri’nin bir araya getirdiğimiz kitabın adı arasında koşutluk var. Direncimizle, durduğumuz yerle, anlattığımız hikâyelerle biz Sennur Sezer’in ‘Gecekondu’sundan çıktık!”. 

Bütün Şiirleri: Direnç, Sennur Sezer, Şiir, 488 sayfa, Manos

Ellerin hikâyesi

Yeni e Yazıişleri Müdürü, Manos yayın kurulu üyesi Çağdaş Günerbüyük, yayınevine adını veren Manos’u şöyle anlatıyor: “Latin Amerika’nın güneyindeki Patagonya’da bir mağara var, Cueva de las Manos, yani Eller Mağarası. Binlerce yıl önce mağara duvarına sol ellerinin izini bırakan insanlara içten bir selam bu isim. Aynı dönemde Avrupa’da, Uzak Asya’da da insanlar mağara duvarlarına aynı teknikle, ellerinin resmini yapıyorlar. Manos, bu ellerin sahiplerinin bu çağdaki hikâyesini anlatacak.”

Öykü, şiir, eleştiri

Yayınevi ilk elden 8 kitap ile okurun karşısına çıkmayı planlıyor. Sennur Sezer’in “Bütün Şiirleri: Direnç”, 13 Ekim’de Adnan Özyalçıner’in yeni öykü kitabı “Torik Akını” ve Yaprak Damla Yıldırım’ın ilk şiir kitabı “Ezmira” ile birlikte kitapçılarda olacak. C.Hakkı Zariç’in yeni şiir kitabı “Zona” ile Zeynep Uzunbay’ın kadın hikâyeleri anlattığı “Kamçılanma Mesafesi” de hemen ertesinde raflarda yerini alacak. Kasım ayı başına kadar yeni şiir, anlatı kitapları için de hazırlıklar devam ediyor.

Manos Yayın Kurulu’ndan, şair C. Hakkı Zariç, yeni şair ve öykücüleri okurla buluşturmayı önemsediklerini, bunun için çaba harcayacaklarını özellikle vurguluyor. Zariç, Sennur Sezer ile başlayan “Bütün Şiirleri” dizisinin de Türkiye’nin önemli şairlerini içerecek biçimde süreceğini söylüyor: “Bu diziyi yitirdiğimiz usta şairlere bir saygı duruşu olarak görüyoruz. İhmal edilen bazı değerli şairleri de bu vesileyle yeniden gündeme getirmeyi görev sayıyoruz. Manos, edebiyatta dün ile bugün arasında köprü kuracak, yarına sorular sormayı hiç es geçmeyecek”.

Kolektif bir çaba

Çağdaş Günerbüyük, Manos’un Yeni e deneyiminden de beslenerek, katılıma açık, kolektif bir çaba olarak hayata geçtiğini anlatıyor: “Kurulu yapının ötesine geçmek, kolektif bir üretim için ortaklaşmak istiyoruz. Paranın, makamın, ilişki ağlarının değil, edebiyatın sözünün geçtiği bir kolektif. İnsana dair, emeğe dair olanın, bizim hikâyemizin estetik biçimde anlatıldığı bir edebiyatı önemseyeceğiz. Hep birlikte bu edebiyatın peşinde koşacağız”.

Kolektif kavramından “birlikte düşünmeyi, birlikte yapmayı, birlikte yürümeyi anlıyoruz” diyen Manos yayın kurulundan Özgür Doğan da “Manos’un ilk beş kitabında üç ayrı sanatçı bize destek verdi. Solmaz Aksoy, Mine Yörük Aygün ve Enis Esra. Üretim süreçlerinde pek çok insanın emeği var. Bundan sonra da böyle olacak. İspanyolca ‘eller’ anlamına gelen Manos el ele vermenin adı olacak.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hakkari’de Bir Mevsim; Bir düş dünyasına çağrı!

Read Next

Kitapseverlerle yeni buluşan okunması gereken 10 roman

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *