‘Serçelerin Süvarisi’ Belgeseli Erişime Açıldı

Halk müziği sanatçısı Sümeyra Çakır’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı “Serçelerin Süvarisi: Sümeyra” belgeseli, sanatçının doğum günü olan 25 Mayıs’ta erişime açıldı.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) Sinema Topluluğu’nun 2005 yılında hazırladığı belgesel, NHKM’nin YouTube hesabından izlenebilir.

Ruhi Su’nun yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden olan Sümeyra Çakır’ın yaşamının kimi noktalarına ışık tutmayı amaçlayan belgesel, sanatçının yaşamında kendisiyle yolları kesişen kimi yol arkadaşlarıyla yapılmış görüşmelerden oluşturuldu.

NHKM, Sümeyra Çakır’ı şöyle tanıtıyor:

“Sümeyra Çakır, müzik yaşamına, Dostlar Korosu’nun 1975 yılındaki kuruluş süreciyle birlikte adım atmış olan ve Ruhi Su’nun yetiştirdiği en önemli müzisyenlerdendi. İTÜ’de mimarlık okuyan ve müziğe ilgili bir genç, bu koroda Ruhi Su ile birlikte yaşadığı deneyimin ardından, bu memleketin yetiştirdiği en önemli müzisyenler arasında yerini almıştı. Sesi, çalışma disiplini ve yaklaşımıyla pek çok müzisyenden ayrışıyordu: Geleneksel müziğe bir kültürel renk olarak bakmaktan ziyade, emekçi halkın kendi yaşamını ifade etmesinin tarihi olarak da yaklaşan bir perspektifi paylaşıyordu ve kendi müziğini emekçi halkın kurtuluşuyla iç içe kavrıyordu. 1990 yılında yitirdiğimiz Sümeyra, yalnızca bu toprakların yetiştirdiği en önemli müzisyenlerden değil, aydınlık bir gelecek yaratma mücadelesinin de bir neferi, değerli bir sanatçısı, aydınıydı.”

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sylvia Plath’in daha önce yayımlanmamış öyküsü ‘Mary Ventura ve Dokuzuncu Krallık’ Türkçede

Read Next

‘Kumun Gecesi’ Festival Yolunda

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *