Şermin Yaşar’dan Doğanın Cömertliği ve Hayal Gücü Üzerine Yepyeni Bir Hikâye!

Çocuk edebiyatının her daim gülümseten ve sevilen kalemi Şermin Yaşar Cingo, Kuş Masalları, Bizimki kitaplarının ardından Doğan Egmont’tan yayınlanan resimli kitabı Cebimdeki Mandalina Ağaçları ile okurlarıyla buluşuyor. Doğanın cömertliğini bir çocuğun hayal gücüyle harmanlayan yepyeni kitabında Yaşar, çocuk ile doğa arasındaki verimli ilişkiyi kendine has mizahi diliyle tekrar kuruyor.

Yetişkinlerin dünyasında var olmak

Ada’nın can sıkıntısı yetişkinlerin dünyasında kendisine yer verilmemesinden kaynaklanıyor. Ev işlerine yardım etmesinin yavaşlatıcı olacağı, eşyaların taşınmasına gücünün yetmeyeceği gibi önyargılara maruz kalan Ada’yla empati kuracak pek çok çocuk olacağına inanıyorum. Bu noktada kitap ebevynlere de düşünmeleri için yeni bir başlık açmış oluyor.

Kitabın başka, çok önemli bir kazanımı da mevut. Çocuklara toprakla uğraşmak, bitki yetiştirmek konusunda da ilham olabilecek nitelikte bu kısacık öykü. Yazarın kitabın sonunda kendi mandalina ağacınızı yetiştirmekle ilgili verdiği bilgiler tüm okuyucular için bir kılavuz olmaya aday.

Kitap, küçük okuyucunun ilgisini her sayfasındaki birbirinden renkli, merak uyandıran çizimleriyle kendisinde toplamayı başarıyor. Çizimler 87 doğumlu genç ve başarılı illüstratör Meryem Tanrıkulu’nun elinden çıkmış. Şermin Yaşar’ın Çok Hayal Kuran Çocuk, Dedemin Bakkalı- Çırak, Abartma Tozu, Cingo, Oh Ne Ala memleket ve daha nicelerinden alışık olduğumuz yaratıcı ve eğlenceli kaleminin etkilerini 36 sayfalık bu sıcacık öyküde de görmemiz mümkün.

İlham verici küçük Ada

4-6 yaş arası okuyucunun hedef kitlesi olarak alındığı kitapta aile, iş bölümü, yaratıcılık, doğa sevgisi ele alınan temalardan sadece birkaçı. Sevgi dolu, yardımsever, sabırlı Ada okuyucunun arkadaş olmak isteyeceği bir karaktere sahip. Onu mutsuz eden bir durumu yeni bir maceraya çeviren ilham verici bu küçük kızı siz de çok seveceksiniz.

Çocukluğunuza bir zaman makinesi

Ebevynler için zaman makinesi görevi gören bir kitap Cebimdeki Mandalina Ağaçları. Sizi küçüklüğünüze, o zamanki hislerinize, pazar günü can sıkıntınıza ışınlıyor. Ayak altında dolaşmamanızı, onların işlerine karışmamanızı isteyen yetişkinlerin dünyasına bir yetişkin gözüyle dışarıdan bakmanızı sağlıyor.

O zamanlardaki bir an önce büyüyüp sorumluluklar alma isteğinizi hatırlatıyor, bununla da kalmayıp o yıllarda bir maceraya çıktığınızı hayal etmenizi sağlıyor. Bir bitkinin gelişimine tanıklık edeceğiniz bu macera esnasında çocuğunuzun gözüyle olaylara bakmayı yeniden hatırlayacağınızı düşünmekteyim. Cebimdeki Mandalina Ağacı bir hatırlatıcı olmasının yanında, kuracağınız empati sayesinde çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli vakti arttırma konusunda bir teşvik edici görevi de üstlenebilir.

Çekirdeğinden ağacına bir mandalinanın gelişimine, Ada’nın bu süreçte yaşadıklarına eşlik ettiğimiz tatlı mı tatlı maceranın kahramanlarından biri olmak ister misiniz? O zaman siz de kendinizi Ada’nın bir arkadaşı gibi hissedeceğiniz Cebimdeki Mandalina Ağaçları kitabındaki maceraya katılabilirsiniz. (Tanıtım Bülteninden)

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sanatçılar Karantinadaki Erkek Şiddeti Oyununda Buluştu

Read Next

Orhan Pamuk’tan bir foto-roman: Turuncu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *