Serol Teber ve Şenol Ayla’dan “Didik Didik Freud”

Serol Teber ve Şenol Ayla hazırlayıp sunduğu Açık Radyo’nun 19. yayın döneminde gerçekleşen Didik Didik Freud programı aynı adla kitap hâline geldi. Kitap, Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Programda ikili, Teber’in Bilimsel Bir Peri Masalı: Freud’un Aile ve Tarihsel Romanı’ndan yola çıkarak, Sigmund Freud’un eşsiz yaşamöyküsünün peşine düşüyor ve çağdaşı Tevfik Fikret’le ortak melankolik dünyalarının eserlerine yansımalarını eleştirel/alternatif tarih yazımının büyüteci altında didikliyorlar. Teber, psikoloji, davranış bilimi ve arkeoloji arasında disiplinlerarası bir dil oluşturarak antikiteden Ortaçağ’a kadar hastalık, sapkınlık, günah kabul edilen melankoliyi ve bugün bile üretim-tüketim düzeninin aksak parçası sayılan melankolik kişiliği “atomize” ederek, nevi şahsına münhasır mizah duygusu ve ironisiyle arkeo-psikoloji alanının ilk ve en önemli yerli kaynaklarından bir tanesini armağan ediyor okura.

​”Bize öğretildiği gibi, dünya ciddiye alındığı ölçüde güzelleşmektedir. Üzerleri metafizik bulutlarla kaplı pek çok şey, şimdi, bilimsel yöntemin ışığı altında açık seçik parlamaktadır. Olayların bu denli gerçekçi görünümü bizlerde hiç de düş kırıklığı yaratmıyor. Tersine, pırıl pırıl, yepyeni bir dünyayı görmenin mutluluğu içindeyiz…” – Serol Teber, “Önsöz”, Davranışlarımızın Kökeni

TİMAŞ
TİMAŞ
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

SALT Beyoğlu’nda yeni sergi: İpek Duben “Ten, Beden, Ben “

Read Next

Fido Nesti’nin “1984” Grafik Roman Uyarlaması Türkçede

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram