‘Serseri Âşıklar’a 60’ıncı Yılında 4K Restorasyon

Pek çok açıdan sinema tarihinde bir dönüm noktası olma özelliği taşıyan “Serseri Âşıklar”ın 60’ıncı yaşını onurlandırmak üzere filmin 4K çözünürlüğünde yeni bir restorasyonu yapılıyor. Fransız yapım şirketi StudioCanal tarafından hazırlanan restorasyon için bir fragman ve afiş de paylaşıldı.

Altyaz’nın, The Film Stage‘den aktardığı habere göre, Jean-Luc Godard imzalı “Serseri Âşıklar” (À bout de souffle, 1960) ilk kez 16 Mart 1960’da izleyiciyle buluştuğunda salonda yer alanlar, sinema tarihi için ne denli önemli bir âna tanıklık ettiklerini bilmiyorlardı. Çoğunlukla Agnès Varda imzalı “Paralel Yaşamlar” (La Pointe Courte, 1955) ile başladığı kabul edilse de Fransız Yeni Dalgası’nın ilk büyük etkisini yaratan filmlerden birisi olan Serseri Âşıklar, sinema tarihinde yeni bir dönemin öncüsü olduğu gibi günümüzde hâlâ ilham verici olmaya ve tartışılmaya devam ediyor.

Bu yıl ilk kez gösterilişinin 60’ıncı yıl dönümü kutlanan Godard klasiği, StudioCanal tarafından 4K formatında restore ediliyor. Film 2010 yılında 50’nci yılı şerefine restore edilmiş kopyasıyla ABD’de bir kez daha gösterime girmişti. On yılın ardından bu kez 4K çözünürlüğünde hazırlanan yeni restorasyon, 9 Kasım’da hem klasik hem de dijital birçok formatta satışa sunulacak. Geçtiğimiz günlerde restore edilmiş versiyona ait bir tanıtım fragmanı ve afiş, kanalın sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılmıştı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Keanu Reeves’ten Matrix 4 Vizyon Tarihi Açıklaması

Read Next

Dünyanın Tamamen İnteraktif İlk Sanal Müzesi ‘VOMA’ Açılıyor

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *