KitapEki
    Sevgili okur, Rakun’la tanışmaya hazır mısın? • Kitap Eki
 
TUDEM
 
DESTEK

Sevgili okur, Rakun’la tanışmaya hazır mısın?

Suat Duman’ın polisiye alanında uzunca sayılabilecek bir süredir nitelikli eserler verdiğini takipçisi ve iyi polisiye okuru bilir. Dördüncü romanı Rakun 2018 Nisan’ında okuyucusuyla buluştu.

Suat Duman ilk kitabıyla piyasalarda fırtınalar estirip bir atımlık barutu olan yazarlardan değil. Her kitabıyla birlikte kaleminin olgunlaştığını her romanını merakla bekleyen bir okuru olarak çok net söyleyebilirim. Rakun bugüne kadar okuduğum romanları arasında en sevdiğim ve beni en çok heyecanlandıranı oldu.

 
KitapEki
Say Yayıncılık

Cinayet Mevsimi, Müruruzaman Cinayetleri ve Dünyanın Leşleri polisiye roman alanındayken Rakun daha çok yeraltı edebiyatından rol çalan bir yapıya sahip. Yayınevi de kitabı “tedirgin kitaplar” kategorisinde basmayı uygun bulmuş zaten.

“Dünyayı çarpan, onun tatlı salınımını sekteye uğratan şey, öfkesini serbest bırakmış piçlerin bencil öfkeleridir, …”[i]

Bol karakterli bir roman Rakun. Can ana karakter. Asıl olay Can’ın çevresinde gelişmekle birlikte, diğer karakterlerin de hikâyeleri tümünü İki Keklik’te buluşturuyor. Romanda yer alan karakterlerin tümü, üzerine yeni bir roman yazılabilecek kadar zengin işlenmiş. Benim favori karakterlerim Suzan ve Feyaz. (sakın ona Feyyaz demeyin)

Keskin ve Yusuf; sokak müziği yapan Urartu grubunun solisti Sinan Okur’un yardım istemesi üzerine Suzan Şarküterinin altını üstüne getirirler.

Can, taksisine aldığı bir yolcunun yaptığı hırsızlıkla uğraşırken gökten başına bir güzel düşer. Adı, eşkâli bilindik bir hırsızlık zanlısı olmuşken gökten düşen güzel sayesinde bir fuhuş çetesiyle de başı derde girer.

Urartu grubu Keskin’den yardım istemiştir istemesine ama yaptıklarının bir karşılığı olacaktır elbette. Reagan olmak demode olabilir ama onlar da hayatları boyunca modayı belirleyecek popülariteye sahip olacak bir ekip değildir zaten.

Yaren var bir de. Altı çocuk yapmak isteyecek kadar anaç, mafya reisinin üzerine Galyalı yiğitler Romalı asillere nasıl çöktüyse öyle[ii] çökecek kadar gözü kara.

Kona var sonra. Kore asıllı Kanadalı. Samuray kılıcı ve duymayan kulaklarıyla Kona.

Kürşat, Katya, Bay M., Mühendis ve diğerleri. Başta da söylediğim gibi karakterlerin her biri çok başarılı.

Suat Duman 2015 yılında yayımlanan son romanı Dünyanın Leşleri’nde yanı başında Gezi Direnişi sürerken ona teğet geçen bir hikâyeyi anlatmıştı ve roman depresif bir tondaydı.  Rakun’da ise karanlık bir hikâyeyi son derece sıcak bir şekilde anlatıyor yazar. Amiyane tabirle yırtmaya çalışan, tırnaklarıyla hayata olumlu veya olumsuz anlamda tutunmaya çalışanların hikâyesi Rakun.

“Ben aslan değilim, kurt da değildim, ayı da. Ormana ben hükmetmiyordum, gücüm yetmezdi buna. Diğer taraftan evcil finosu da değildim kimsenin. Kedi köpekle karıştıran hata eder. Belki masum bir tilki, yemeğini kaptığı gibi kaçan, belki de işinin ehli bir rakun –dişlerini geçirdiği bir şeyi onu öldürmeden alamayacağınız en sevimlisi vahşilerin.”[iii]

Sıradan -elbette hiçbiri bildiğimiz manada sıradan değiller-  bireylerin; yalnızlığından, kaderinden, parasızlıktan ille de parasızlıktan kurtulma mücadeleleri. Karakterlerin hiçbiri dişini geçirdiğini bırakmaya yanaşmıyor.

Suat Duman başarılı karakterlerini çok iyi bir hikâyede, güzel bir kurguyla bir araya getirmiş. Okuması çok keyifli, şaşırtıcı, sürprizi bol bir roman ortaya çıkarmış. Bize de okumak ve okunmasını önermek kalıyor. Rakun’u okuyun sevgili okur. Eminim siz de çok beğeneceksiniz.

[i]Sayfa 10
[ii]Sayfa 115
[iii]Sayfa 126

  • Rakun
  • Yazar: Suat Duman
  • Türü: Roman
  • Sayfa Sayısı: 156
  • Baskı Yılı: Nisan 2018
  • Yayınevi: Alakarga Yayınları

Güzella Bayındır
Takip için
Latest posts by Güzella Bayındır (see all)

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Güzella Bayındır

Akıntıya Karşı Aziz Nesin; Akıntıya Karşı Orhan Kemal; Akıntıya Karşı Behice Boran-Tek Başına Bir Koro belgesellerinin yapıcısı SineGöz Film Atölyesi'nin üyesi. Belgeseliyle aynı ada sahip Behice Boran kitabının yazarı. Zela'nın annesi. Okur, yazar, düşünür, gezer.

Read Previous

borges’in atlas’ını yazdım mı şimdi ben… yoksa “beynelmilel” mi…

Read Next

Asimov’un yolculuğu Galaktik İmparatorluk Serisi ile devam ediyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *