Şeyh Bedreddin Almanya‘da

Şeyh Bedreddin‘in hayatını konu alan “Hakikat” filmi, bugün Almanya’da birçok kentte izleyici ile buluşuyor.

Osmanlı devletine karşı en büyük halk ayaklanmalarından birinin fikri önderi olan Şeyh Bedreddin‘in hayatını konu alan “Hakikat” filmi bugünden itibaren, Almanya‘nın birçok kentindeki sinemalarda gösterime giriyor.

Maliyeti çok sayıda sivil toplum kuruluşunun ve bireyin imece yoluyla verdiği katkıyla karşılanan filmin yönetmeni Hakan Alak ve bazı oyuncuların başta Berlin ve Frankfurt olmak üzere çeşitli kentlerde gerçekleştirilecek galalara da bizzat katılacakları öğrenildi.

Şeyh Bedreddin‘i ünlü müzisyen Suavi‘nin, yol arkadaşları Börklüce Mustafa ve Torlak Kemal‘i de Emrah Parlak ile Saygın Soysal‘ın canlandırdığı filmde Osmanlı devletinin fetret devri olarak bilinen kriz döneminde Aydın ve Manisa civarında başlayıp, kısa zamanda yayılan, ardından da çok kanlı bir biçimde bastırılan halk isyanları işleniyor.

Şair Nazım Hikmet‘in 1936‘da kaleme aldığı “Şeyh Bedreddin Destanı”nın da etkisiyle söz konusu isyan Anadolu‘da Osmanlı devletine karşı “yarin yanağından gayri, her şeyde, her yerde, hep beraber diyebilmek” için başlatılan ilk devrimci ayaklanma olarak kabul ediliyor. Gerici çevreler ise Bedreddin’i bir ‘zındık’, ‘peygamberlik iddiasında bulunmuş bir deli’ gibi gösteriyor. Şeyh Bedreddin, kendisini ve bu ayaklanmayı karalayanların bir bölümü de dahil olmak üzere birçok tarihçi tarafından önemli bir alim, eseri “Varidat” da tasavvuf ve fıkıh üzerine çok önemli bir kitap olarak kabul ediliyor.

Nazım Hikmet‘in destanından sonra birçok edebi ve sahne eserine konu olan Şeyh Bedreddin, isyanın bastırılmasından ardından günümüzde Yunanistan sınırları içinde olan Serez‘de yargılanıp, çıplak olarak asılarak, idam edildi. Burada toprağa verilen Bedreddin’in kemikleri 1961’de İstanbul’a getirilerek II. Mahmut Türbesi’ne gömüldü.

Filmde Suavi, Parlak ve Sosyal‘ın yanı sıra rol alan diğer oyuncular şöyle:

Elif Nur Kerkük, Ali Barkın, Kerem Fırtına, Orhan Alkaya, Ezgi Esma Kürklü, Bülent Keser, Teoman Gelmez, Sinan Tuzcu, Sabriye Günüç, Serkan Genç, Mehmet Ünal, Emre Canpolat, Ömer Duran, Ersin Umut Güler, Gülsün Odabaş, Rugeş Kırıcı, Ömer Faruk Çalışkan.

 

Kaynak: BirGün

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kevin Wilson’dan ‘Bir Şey Olduğu Yok’ Raflarda

Read Next

Yasemin Yazıcı’dan Çocuklar İçin: “Yazının Dansı”

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *