Shakespeare yeniden yazılıyor; Sirke Kız

Shakespeare’in eserinden uyarlanan ünlü müzikale (Kiss Me Kate) adını veren repliğe atıfla, “Öp beni Katya” cümlesiyle biten Sirke Kız, insanda iyi duygular uyandıran bir aşk romanı.

Shakespeare’in 400 yıllık eşsiz anlatı gücü, güçlü yazarların kalemiyle buluşmaya devam ediyor. Doğan Kitap’ın ‘Shakespeare Yeniden’ başlıklı serisi kapsamında dünyaca ünlü, ödüllü yazarlar Shakespeare’in klasik tiyatro oyunlarını günümüze taşıyarak, oyunları roman formunda yeniden yorumluyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Shakespeare’in günümüzden 400 sene önce yazdığı tragedya, komedi, tarihsel oyun türündeki, zamana yenilmeyen eşsiz metinleri, günümüzün usta kalemlerinin elinde güncel romanlara dönüşüyor. Serinin üçüncü romanı, Kuzey Amerika’nın yaşayan en büyük yazarlarından Anne Tyler’ın yazdığı Sirke Kız.

“21. yüzyılın en büyük edebi projesi.” The Guardian

William Shakespeare’in ölümünün 400. yılı dolayısıyla başlatılan “Shakespeare Yeniden” serisi kapsamında yayımlanan Sirke Kız, Shakespeare’in ünlü oyunu Hırçın Kız’ın roman uyarlaması. Sirke Kız’da oyunun evlenmek istemeyen genç kadın teması, 21. yüzyıla zorunlu bir “yeşil kart” evliliği olarak taşınıyor.

Shakespeare’in Hırçın Kız’ını, çağımıza taşıyan roman genç ve özgür bir kadının bir erkek için kendini feda edip etmeyeceği üzerine yazılmış. Roman, Hırçın Kız’ın klasik anlatısını takip ederek Pyotr ile Katya’yı mutlu sonda birleştiriyor. Shakespeare’in eserinden uyarlanan ünlü müzikale (Kiss Me Kate) adını veren repliğe atıfla, “Öp beni Katya” cümlesiyle biten Sirke Kız, insanda iyi duygular uyandıran bir aşk romanı.

Anne Tyler Kimdir?

Anne Tyler, Kuzey Amerika’nın yaşayan en büyük yazarlarındandır. 1941’de Minneapolis’te doğdu. Quaker mezhebinden bir ailede, North Carolina eyaletinin çeşitli cemaatlerinde büyüdü. 16 yaşında tam burs kazanıp girdiği Duke Üniversitesi’nden 19 yaşında mezun oldu. Bir süre kütüphaneci olarak çalıştıktan sonra, Baltimore’a yerleşti ve yazmaya başladı. İlk romanı If Morning Ever Comes, 1964’te yayımlandı. Boşuna Bir Hayat (çev. Esat Ören, Altın Kitaplar), ABD’de ona büyük ün kazandıran ve çok satan ilk romanı oldu (1982). Esprili üslubu, güçlü karakterleri ve aile hayatının gülünç detaylarıyla bezenmiş romanları ve öyküleri, Tyler’a ülkesinde giderek büyüyen ulusal bir ün kazandırdı. 1988 yılında yayımlanan Soluk Alma Dersleri’yle (çev. Ahu Antmen, Can Yayınları) Pulitzer Ödülü’nü kazandı (1989). Romanları filmlere ve televizyon dizilerine uyarlanan Anne Tyler, yıllardır adıyla özdeşleşen Baltimore’da yaşıyor.

  • Sirke Kız
  • Yazar: Anne Tyler
  • Çeviri: Sinem Bozkurt
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Mayıs 2018
  • Sayfa Sayısı: 208 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Kitap

 

Okuma önerisi!

Bütün Eserleri – Sait Faik Abasıyanık

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi; “Ortanca Çocuk Sevgisi”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Sait Faik Türk Edebiyatı’nın tartışmasız en iyi öykücülerinden biridir. Sait Faik’in sıradan insanların yaşadıklarını nasıl canlı ve gerçekçi bir dille anlattığı konusunda hepimiz hemfikirizdir.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Çocuklara okumayı sevdiren Tom Gates geri döndü!

Read Next

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in kaleminden; Günebakan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram