Sıcak Kafa’da çizilen ütopyadan günümüze ulaşabilecek 4 eleştiri…

Konuşma yoluyla bulaşan ve insanları “abuklamaya” sürükleyerek hayatı altüst eden kurgusal bir hastalığın etrafında şekillenen bu ütopik romanda günümüzde de sorun teşkil eden birkaç nokta dikkat çekiyor.

Sıcak Kafa bu ay okuyucuyla buluşan pek yeni, ele aldığı konuyla ise pek ilginç bir roman.

Konuşma yoluyla bulaşan ve insanları “abuklamaya” sürükleyerek hayatı altüst eden kurgusal bir hastalığın etrafında şekillenen bu ütopik romanda günümüzde de sorun teşkil eden birkaç nokta dikkat çekiyor. Aslında kitapta bu noktalar bir şekilde bu kurgusal hastalığın getirdiği koşulların sonucu ortaya çıkıyor. Fakat romandan çıkıp gerçeğe eğildiğimizde hastalık var olmasa da sonuçların hayatımızda yer aldığını görüyoruz.

1

Televizyon Bağımlılığı
Romanımızın kahramanı Murat Siyavuş televizyon düşkünlüğünü salgının kitaplardan çıktığı düşüncesiyle kitap okuyamama, internetin kullanılamaması ve parsiyal hipertermisine dayandırıyor.

2

Kulaklıkla Bütünleşme
Kulaklık kitapta bir savunma aleti konumunda çünkü hastalığın bulaşacağı tek yol konuşmak. İnsanlar da bu nedenle kendilerini diğerlerinden soyutlamak ve herhangi bir iletişime maruz kalmamak için kulaklıklarına sarılıyorlar.

3

Yanıltıcı Medya
Salgın medeniyeti tamamen çöküşe sürüklerken medyanın gerçeği yansıtmayan iyimser ve yanıltıcı tavrıyla karşılaşıyoruz.

4

Felaketin Güç ve Baskıyı Beslemesi
Romanda bu şu satırlarla ifade ediliyor “Düşünürseniz, bir büyük tehlikeye karşı güvenliği birinci öncelik haline getirmiş bir devlet, güvenliği sağlamak için elinin altında bulunan araçları iktidarın konumunun sorgulanmasını engellemek için kullanmaya, dolayısıyla en genel anlamıyla yolsuzluğa son derece açıktır. Güvenlik konusunda elde ettikleri sorgulanmazlık konumunu başka alanlara da kolaylıkla yayarlar, çünkü güvenlik öncelikli olduğunda her şey güvenlikle ilgilidir. Bu noktadan itibaren, bir yolsuzluk düzeninin kurulmasının önünde kalan tek engel, yöneticilerin kişisel ahlaklarıdır. Bu da sömürülecek kaynağın büyüklüğüyle karşılaştırıldığında çok zayıf kalır.”

 

  • Sıcak Kafa
  • Yazar: Afşin Kum
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: Kasım 2016
  • Sayfa Sayısı: 192 Sayfa
  • Yayınevi: April Yayıncılık

 

 

 

Dilşad Gündoğan
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Doğu’ya Yolculuk

Read Next

Katuna’da Dokuz Ay

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram