Şiirli Botanik Kitabı

Yaprak Öz, Eski Saat Tik Tak’ta maharetini kullanmış biraz bahçıvanlığa biraz gülderenliğe girişmiş. Güzel kokulu güzel dokulu şiirler yazmış bize.

Eski Saat Tik Tak şairin 4.şiir kitabı. Daha önce yayımlanan kitapları ise Fırtına Günlüğü, Şiirli Müzik Kutusu, Bir İki Üç Gökyüzü adlı şiir kitaplarıdır. Ki 2009 yılında yayımlanan Şiirli Müzik Kutusu adlı kitabıyla Cemal Süreya Başarı ödülüne layık görülmüştür.

TİMAŞ
TİMAŞ

Deneme, korku romanı türünde de ürünler veren, uluslararası edebiyat etkinliklerine çağırılıp katılan üretken şair ve yazar olan Yaprak Öz’ün 2016 yılının Eylül ayında yayımlanan kitabı Eski Saat Tik Tak’ın sayfalarını açar açmaz; gül bahçesinden gelen kokular ile sarmaşıklı balkondan nilüfer kokulu gölün kenarındaki şakayıklı kameriye ’ye bakıp fulyalı patikaya gözünüzü daldırıyorsunuz. Sardunyalı pencereden papatya tarlasını ve mor ortancaları seyrediyorsunuz. Bunlar yetinmeyip geceleri parlayan akşamsefasına hal hatır sorup sabahları mis yasemine “günaydın” diyorsunuz. Hanımelinden bal tadarken, kum zambakları ile dolu bir kumsalda gelinciğin elinden tutuyorsunuz. Leylaklardan bir labirentte kayboluyorsunuz. Sonra mor sümbüllü bir kapının önünde buluyorsunuz. Gözünüz evin içindeki menekşeli bir sehpa üzerinde duran kucak dolusu karanfil ve vazoda mimozaya takılıyor. Sayfaları çevirdikçe şiirli bir botanik bahçesinde gezinti yapıyor olacaksınız.

Bazen şairin o şiirli sözcüğü bulmasına gerek olmuyor. Çünkü bazı sözcük ve adlar başlı başına şiirdir zaten. Onları bulmak içinden çıkarmak ve yerinde kullanmak şairin maharetine kalmış oluyor.  İşte şiirli sözcükler ve isimler; Fırdolayı Çiçek, Çam İğnesi, Ağyonca, Belinbebek, Topaçça, Gelin Yemişi, Karadut, Sakura, Geyik Göbeği, Yer Küpeleri, Fırıldak Çiçeği, Alaca Menekşe, Narçiçeği, Şeytan Saçı, Çoban Çökerten… Şairin adının da Yaprak olması ise şiirin başka bir oyunu olsa gerek. Maharet dedik ya Yaprak Öz bu kitabında işte bu maharetini kullanmış biraz bahçıvanlığa biraz gülderenliğe girişmiş. O güzel sözcükleri çiçekleri bulmuş şiirlerine serpiştirmiş. Güzel kokulu güzel dokulu şiirler yazmış bize.

Kuytu Orman

Yaz kış dökülmeyen yeşil yaprak
Kadife üstüne sırma gibi bir otlak
Gizli bahçe, kuytu orman

Çam iğnesi. İğne oyası dallar.
Fırdolayı çiçek. Ağyonca kaplı ağaç dipleri
Bir cankuşu öter de öter gündüz vakti
Kuytu ormanı gece sanar.

Yine de ışıklıdır.Parlar söner güneş,
Gecede ateşböcekleri misal.
Gelin duvası şelalesi;
Dalların arasında ışık ışık çizgiler.
Çiçekler gelin alayı.

Gelin alayının başı papatyadır.
Şairin en sevdiği çiçek:
Belinbebek,
Topaçça
Gelin yemişi,
Diğer adlarıdır.

Bu kadar çiçeğin arasından, belki de bir gül yetecek size ya da karanfil, ya da papatya…

  • Eski Saat Tik Tak
  • Yazar: Yaprak Öz
  • Türü: Şiir
  • Baskı Yılı: Eylül 2016
  • Sayfa Sayısı: 64 Sayfa
  • Yayınevi: Yitik Ülke Yayınları

Fatin Hazinedar
Latest posts by Fatin Hazinedar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Vurulduk Ey Halkım, Unutma Bizi!

Read Next

Yordam Kitap ve Kumbara Sanat dayanışması ile!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram