Sınıfın Yenisi

Behçet Çelik’in kaleme aldığı Sınıfın Yenisi, Semih Gümüş’ün editörlüğünü yaptığı, Köprü Kitaplar dizisinin on birinci kitabı.

“Genç kaşifler” için bir dizi kitap seçen Semih Gümüş, çok güzel ifade ediyor: “Merakla okunan kitapların ayrıca öğretici olmasına gerek yok. İyi yazılmış her edebiyat kitabı yeterince cömerttir. Sırlarını okurlarıyla paylaşmaktır amacı. Aradıklarımızın çoğunu bulabiliriz onlarda.”

Sinifin Yenisi kpk 11bsk.indd

Öykü ve romanlarıyla edebiyat dünyasının sevilen yazarı Behçet Çelik, ergen bunalımlarını konu alan bir gençlik romanı ile karşımızda. Yazarın Soluk Bir An isimli romanını geçtiğimiz yaz bir solukta okuduktan sonra, tüm kitaplarını okumaya karar vermiştim.

Kitabın konusu için yeni bir okula başlayan lise çağındaki içe kapanık Emre’nin yeni ortamına uyum sağlamaya çalışması, bu sırada arkadaş olduğu Arda ile dostlukları, ailesi ile ilişkileri, yaşadığı hayatı yorumlama ve anlamlandırma çabaları diyebiliriz. Yazar, anlatıcı olarak, Emre’nin iç dünyasını açıyor okuyuculara. Emre’nin sadece günlük yaşamı ve diyalogları değil; kendi kendine yaptığı yorumlar, düşünceler, söylemek isteyip söylemedikleri geniş yer tutuyor kitapta. Bu durum genç okuyucuların kendilerinde görmek istemedikleri, utandıkları yönleriyle daha rahat yüzleşmelerine, kendi duygularını kabul etmelerine yardımcı olabilir. Aradan yıllar geçmesine rağmen ben de ergenlik çağıma dair pek çok duygumun karşılığını, kitabı okurken bulabildiğimi fark ettim.

Bana kalırsa yalnızca gençlerin değil, çocuklarının duygularını anlamaya çalışan anne babaların da bu kitabı okuması çok yerinde olacaktır. Kitabı okumaktaki maksadım, yazarını beğenmemin yanı sıra, iyi bir anne olabilme yolundaki çabama katkıda bulunmasıydı. Bu konuda epeyce faydalandığımı söylemeliyim. Yakın zamanda okuduğum ve beğendiğim, çocukla etkili iletişim kurabilmenin yollarını anlatan Anne Baba ve Çocuk Arasında (Okuyan Us Yayınları) isimli kitabın izlerini sürdüm Sınıfın Yenisi’nde. Emre’nin anne babasının davranışları, kurduğu cümleler ve Emre’nin bunları yorumlaması, kendi bazı iletişim hatalarımı görmemi sağladı.

Kitabın son bölümünde Emre’nin babası sevinçle bir “müjde” verir Emre’ye. Geçen yıl isteyip de kazanamadığı okul, babasının gayretleri sonucunda ara sınıf sınavıyla öğrenci alacaktır.

“Eh, artık şu iki ay iyice çalışır kazanırsın, değil mi oğlum?”

Yanıt vermemişti Emre babasına. Ağzını açmamıştı, açarsa sonradan çok pişman olacağı bir şeyler söyleyebilirdi – Ya da söyleyemezdi, daha ilk kelimenin ardından sesi titrerdi, ağlamaklı olurdu. Ama şunu söylemek isterdi babasına: “Bana mı sordunuz?” Ya da “Neden sormadınız?” Sormak akıllarına bile gelmemiştir. Evdeki dolapların yerini değiştirirken dolaplara soruyorlar mı ki, Emre’ye sorsunlar. Bu benzetmeyi yapıp öyle kapanmalıydı odasına. Kalakalmalıydı anne ve babası. Hep böyle oluyordu. Güzel cümleler, güzel sözler, iş işten geçtikten sonra geliyordu aklına. (sayfa 152)

  • Sınıfın Yenisi
  • Yazar: Behçet Çelik
  • Türü: Genç Roman
  • Baskı Yılı: Kasım 2013, 7. baskı
  • Sayfa Sayısı: 155 Sayfa
  • Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

 

Ayşegül Gezgin
Latest posts by Ayşegül Gezgin (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Macar Karnavalı

Read Next

2016’nın Müzik Kitapları Seçkisi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *