Sınıftaki Göçmen Çocuklar

Göçmen Çocukların Okul Halleri, Batı’ya göç eden göçmen ailelerin çocuklarının yeni “yurt”larındaki eğitim hayatlarını sorguluyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi Yayınevi; Ortadoğu’dan göç eden mültecilerle birlikte dünya gündeminin yakıcı konularından biri haline gelen “göç” olgusunu bu kez çocuklar açısından inceleyen bir kitabı okurlarla buluşturdu.

Richard Alba ve Jennifer Holdaway’in hazırladığı, Menekşe Tokyay’ın Türkçeye çevirdiği Göçmen Çocukların Okul Halleri, İKÜ Yayınevi etiketiyle 15 Eylül’den itibaren raflardaki yerini aldı.

Göçmen Çocukların Okul Halleri, Batı’ya göç eden göçmen ailelerin çocuklarının yeni “yurt”larındaki eğitim hayatlarını sorguluyor. Kitap, göçmen ailelerin Avrupa ile Kuzey Amerika’daki bütünleşme ve uyum süreçlerini de karşılaştırıyor.

***

Göçmen çocuklar ev sahibi ülke için ne ifade ediyor?

Göç, hem göç eden hem de ev sahibi toplumlar için sonuçları kesin bir biçimde öngörülemeyen bir olgu. On yıllardan beri savaşlar, ekonomik ve siyasi krizler, etnik ayrımcılıklar ve daha birçok nedenden ötürü Afrika, Asya, Ortadoğu ya da Latin Amerika’dan Batı’nın özellikle varlıklı ülkelerine doğru gerçekleşen göçler, Kuzey Amerika ve Avrupa toplumlarına meydan okuyor. Refah seviyesi yüksek, gelişmiş toplumların geleceği; göçmenlerin genç ve dinamik nüfusundan nasıl etkilenecek? Göç eden ailelerin ‘yeni ülke’de büyüttüğü ya da dünyaya getirdiği çocukların eğitimleri, o geleceğin belirleyicisi olabilir mi? Peki ya, bu göçmen çocukların okul halleri nasıldır ve hatta nasıl olmalıdır?

Farklı ülkeler, farklı eğitim sistemleri

Yirminci yüzyılın ortasından bugüne kadar ciddi oranda göç almış altı ülkenin kıyaslanmasına dayanan bu kitapta Fransa, Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya, İsveç ve ABD’deki göçmen ailelerin çocuklarının eğitim hayatları karşılaştırılıyor. Kitapta yer alan nitel ve nicel araştırmalar, farklı ülkelerdeki göçmen çocukların bulundukları ülkenin okullarında nasıl ilerleyebildiklerini ve nasıl meslek sahibi olabildiklerini ortaya koyuyor. Ayrıca bu ülkelerin eğitim sistemleri arasındaki benzerlik ve farkları da gözler önüne seriyor.

Yola nasıl devam ediyorlar?

Göçmen çocuklar farklı diller, kültürel değerler ve maddi koşullar karşısında ne gibi olay ve durumlarla karşılaşıyorlar? İsveç’teki ya da Fransa’daki bir sınıfta göçmen çocuk olmak ne demek? Bir çocuğun etnik geçmişi ya da kültürel değerleri ona nasıl davranılacağını belirlemeye yeter mi? Asyalı çocukların Ortadoğulu ya da Porto Rikolu çocuklardan ne gibi farklılıkları var? Peki ya, göçmen çocuklar yola nasıl devam ediyorlar?

Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi, bu ve benzeri sorulardan yola çıkarak Atlantik’in iki yakasındaki toplam altı ülkede yürüttüğü karşılaştırmalı bir çalışma ile göçmen çocukların yerleştikleri ülkedeki eğitimleri ve topluma uyum süreçleri hakkında ayrıntılı ve çok yönlü veriler sunuyor. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerindeki örnekleri ele alan bu çalışma, Ortadoğu’daki göçlerden etkilenen ülkemiz için de önemli bir başvuru kaynağı niteliğinde.

  • Göçmen Çocukların Okul Halleri
  • Yazar: Richard Alba, Jennifer Holdaway
  • Çeviri: Menekşe Tokyay
  • Türü: Eğitim
  • Baskı Yılı: Eylül 2017
  • Sayfa Sayısı: 328 Sayfa
  • Yayınevi: İKÜ Yayınevi
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

2017 Behçet Aysan Şiir Ödülü Sezai Sarıoğlu’nun

Read Next

Tom Gates 9. macerasıyla karşınızda!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *