Sırça Sarayın Serçeleri, Okurla Buluşuyor

Yazarlarımızdan Selma Sayar, geçtiğimiz aylarda yayımlanan Serçe Sarayın Serçeleri kitabını okurla buluşturan ilk etkinliklerine katıldı. İzmir Kitap Fuarı’nın ardında, Mersin, Kıbrıs ve Çanakkale’deki bazı okullarda öğrencilerle buluşan Sayar, genç okurlarıyla sohbet etti, yazı çalışmalarını ve edebiyatla ilgili düşüncelerini anlattı.

sırça sarayın serçeleri

TİMAŞ
TİMAŞ

1974’te Antakya Nahırlı’da doğan Selma Sayar, ilköğretim ve liseyi burada tamamladı. 1995 yılında Ege Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Eleştiri alanında yüksek lisans yaptı. Edebiyat dergilerinde öykü ve kitap tanıtım yazıları, Radikal 2’de denemeleri yayımlandı.

2007 yılından beri yayımladığı bu çalışmalarını topladığı Sırça Sarayın Serçeleri, yazarımızın ilk kitabı olarak, Mühür Kitaplığı etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Kitabında, çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği Antakya’dan ve öğretmenlik yapmakta olduğu Mersin’den insanlar, izlenimler, öyküler bulunuyor. Ve elbette, hakkında yazdığı kitaplar aracılığıyla, dünyanın dört bir yanından, farklı zaman dilimlerinden düşünceler, çeşitli insanlık durumları da yazılarında bir araya geliyor.

selma sayar imza

Kendisi gibi Mersin’de yaşayan ve Sayar’ın yazma serüvenini umutla izleyen İpek Ongun şöyle diyor:

“Selma Sayar hem 2 çocuklu bir anne, hem çalışan kadın, hem kitap kurdu. Üstelik yazmayı seven bir eğitimci. Gözlem yeteneği ve duygularını aktarış biçimiyle bizleri anlattığı öykünün içine çekiveriyor, daha ilk satırında. Hani, yüreğime dokundu, denir ya, aynen öyle hissediyor insan onun yazdıklarını okurken.

Özellikle de annesiyle ilgili yazdığı ‘Ena Mahibbik Mama! (Seni Seviyorum Anne!)’ başlıklı anlatısını okurken gözlerimin dolmasını engelleyemedim. Dostlukla ilgili yazdıkları da aynı duygusallığı nasıl da derinden, nasıl da zarif ama insanın içine işleyen biçimde yansıtıyor.

İşte duygularını böylesine bizlere aktarabilen bir yazar o. Üslubu çok akıcı, su gibi okunuyor yazdıkları. Türkçesiyse mükemmel. E, daha ne denebilir ki… Yazmaya devam Selma Sayar!” (İpek Ongun – Tanıtım Bülteninden)

Evet, Selma Sayar anneliğe, öğretmenliğe, okumaya, yazmaya devam ediyor.

***

  • Sırça Sarayın Serçeleri
  • Selma Sayar
  • Mühür Kitaplığı
  • 125 sayfa, 2016

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Yazarlar ve Sanatçılar Kakava Festivali’nde Buluştu

Read Next

Yol Üstü Zeytin Kokulu Lokantalar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram