Size eşlik edecek bir tebessüm; Gülümsemeler

Onur Bütün’ün Alakarga Yayınları’ndan çıkan ilk öykü kitabı Gülümsemeler, hayatın içinden karakterlerle bezeli 12 öyküden oluşuyor.

Günlük hayatta sık sık rastladığımız bu karakterleri çıkmaz sokaklardan alıp, olması gerektiği gibi yaşamın orta yerinde sergileyen bu öyküler, okuru klişelerden ve “aynen”lerin sığlığından çıkmaya davet ediyor.

Kimi zaman boşanmış iki çocuklu bir kadının, kimi zaman 8 çocuklu bir çingenenin, kimi zamansa 70 yaşında emekli bir öğretmenin öykülerine konuk olurken, kendinizi anlatılan mekanlarda hissedip, bir solukta okuyacağınız bir kitap Gülümsemeler.

Kitaptaki öykülerin ortak noktası; her birinin sonunu okurun tahayyülüne bırakması gibi görünüyor. Onur Bütün’ün, metinle işbirliği içine girmemizi sağlayan bir dili var. Öyle ki kitapta; okurun, öykülerin sonunu tayin etmekte kendini son derece özgür hissedeceği bir zemin mevcut.

Okurken bir yandan Anna ve Bekir’in hikayelerinin sayfalarca sürmesini dilerken, öte yandan kendinizi, diğer öykülerdeki karakterlerin hayatlarına eşlik ederken buluyorsunuz.

Kitabın sonunda bulunan “Gülümsemeler Müzik Kutusu” ise; yazarın öyküleri okurken size eşlik edecek güzellikte bir tebessümü niteliğinde.

  • Gülümsemeler
  • Yazar: Onur Bütün
  • Türü: Öykü
  • Baskı Yılı: Nisan 2018
  • Sayfa Sayısı: 94 Sayfa
  • Yayınevi: Alakarga Yayınları

 

Okuma önerisi!

Turing’in Hezeyanı – Edmundo Paz Soldan

Doğuş Sarpkaya’nın incelemesi; “Gerçekliğe Dönüş”
yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Paz Soldan romanında geçmişin edebi akımlarının birikimlerini hem sahiplenip hem de aşabildiği oranda başarıya ulaşıyor. Daha önce denenmiş biçimlerde anlatılan hikâyeler var karşımızda ama yazarın uzun zaman unutulan bir yola girdiğini söylememiz mümkün. Yazarın derdi ile toplumsal olanın paralel yollarda ilerlediğini görüyoruz Turing’in Hezeyanı’nda.

İrem Genç
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Don Kişot Çok Satanların Neredeyse Hiç Satmadığı Bir Kitabevi!

Read Next

Gerçekçiliğe Dönüş

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *