Slavoj Žižek, İstanbul’da Konuşacak

Slovenyalı düşünür Slavoj Žižek, İstanbul’da, günümüz liderleri üzerine bir konuşma yapacak. “Müstehcen Efendilerin Yükselişi” başlıklı etkinlik, 11 Mart’ta saat 16.00’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Pera Müzesi ve Encore Yayınları işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte ünlü düşünür Slavoj Žižek, günümüz liderlerini tartışacak. Etkinliğin dili İngilizce olacak ve Türkçe simülmate çeviri yapılacak. Konuşmaya ücretsiz olarak katılım sağlanacak.

TİMAŞ
TİMAŞ

Pera Müzesi, etkinliği şöyle tanıtıyor:

“Gelenekte (en azından geleneğe bugünden baktığımız şekliyle), arsız bir müstehcenlik, yıkıcı faaliyetten sayılırdı; ananevi tahakkümün altının oyulması, Efendi’nin elinden düzmece itibarının alınması demekti.

“Bin dokuz yüz atmışlarda protestocu öğrenciler, iktidardaki kişilerin yüzünü kızartmak için, müstehcen kelimeler kullanmaktan, edepsizce davranmaktan zevk alırlardı. Böylelikle, onların ikiyüzlülüğünü ifşa ettiklerini ileri sürerlerdi.

“Ancak bugün, patlama halindeki kamusal müstehcenliğin getirdiği şey, otoritenin, efendi figürünün yok olması değil, tersine bunların haşmetli bir geri dönüşüdür – bugün elimizde patlayan, birkaç on yıl önce tahayyülü imkânsız bir şeydir, müstehcen efendiler.”

Pera Müzesi, konuşma için kontenjanın dolduğunu belirterek, konuşmayı etkinlik günü müzenin YouTube kanalı ile sosyal medya hesaplarından canlı olarak izlemenin mümkün olduğunu duyurdu.

Slavoj Žižek hakkında:

Slovenyalı filozof Slavoj Žižek, Avrupa Graduate School’da profesör, Londra Üniversitesi Birkbeck Beşeri Bilimler Enstitüsü Uluslararası Direktörü ve  Ljubljana Üniversitesi Sosyoloji Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapıyor.

Türkçedeki kitaplarının arasında Encore Yayınları’ndan çıkan “Hiçten Az” (2015), “Žižek’ten  Nükteler” (2016) ve “Mutlak Geritepme” (2020) yer alıyor.

Yazarın “Kırılgan Temas” (2002), “İdeolojinin Yüce Nesnesi” (2002), “Yamuk Bakmak” (2004), “Ahir Zamanlarda Yaşarken” (2011), “Komünizm Fikri” (2012), “Komünizm: Yeni Bir Başlangıç” (2015), “Kendini Tutamayan Boşluk” (2019) adlı kitapları da Metis Yayınları’nca okura sunulmuştu.

OKUMA ÖNERİSİ

İşçilerin 100 yıl önce iktidara geldiği güne özel 14 Kitap 1 dergi

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ülkenin Yaratıcı Güçleri Mühendisler: Fırtınadaki Arı

Read Next

Serenad, Amerikalı Okurlarla Buluşuyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram