Son Darin ve dostlarının yolculuğu devam ediyor

En prestijli çocuk kitabı ödüllerinden Newbery ödüllü başarılı yazar Katherine Applegate’in yeni kitabı Son Darin İlk Darin, Doğan Egmont aracılığıyla okuyucuyla buluştu.

En prestijli çocuk kitabı ödüllerinden Newbery ödüllü başarılı yazar Katherine Applegate’in yeni kitabı Son Darin İlk Darin, Doğan Egmont aracılığıyla okuyucuyla buluştu. Serinin ikinci kitabında da macera hız kesmiyor. Kitabı Türkçe’ye Asena Çakmak Özdemir kazandırmış.

Açılışını Platon’un “İlk ve en büyük zafer kendinizi fethetmektir.’’ cümlesini alıntılayarak yapan eser çocuklara cesareti aşılıyor.  Nedarra’nın her yerinde despot hükümdar Murdano’nun yüzünden darinlerin sayısı giderek azalmaktadır. İş öyle bir hal alır ki kahramanımız Byx türünün son örneği olarak kalır. Peki gerçekten öyle midir? Bunu öğrenmenin tek yolu cesaretini kullanarak tehlikeli bir yolculuğa çıkmalıdır.

Ben’den ziyade biz olmak

Uzaklardaki Dreyland dağlarının arkasında gizli bir darin kolonisinin yaşadığı efsanesi kahramanımızı ve arkadaşlarını yollara düşürür. Bu yolculuk hiç de kolay olmayacaktır. Her zorluk karakterlerimize yeni şeyler öğretirken, okuyucunun da merak duygusunu arttırıyor. Oldukça sürükleyici bu hikayenin sonuna nasıl geldiğinizin farkına bile varmıyorsunuz. Kitabın sonuna ulaşır ulaşmaz bir sonraki kitabı okumak için heyecanlanacaksınız.

Hikayenin temalarından en dikkat çekeni arkadaşlık. Byx’ın gezgin dostları Tobble, Renzo, Gambler ve Khara ona sürekli düşündüğünden daha cesur olduğunu ve zorlukların üstesinden gelebileceğini söylüyorlar. Tekinsiz bir dünyada yol alırken dahi savaş yanlısı kötü karakterlere karşı hep birarada olan Byx ve arkadaşları dostluğun ve birlikteliğin önemini hatırlatıyor. Kahramanlarımızın başına gelenler, benden çok biz olmayı, empatinin gücünü, umudun ve cesaretin önemini anlatırken bizi tehlikeli bir maceranın ortağı yapıyor. Byx babası gibi bir lider olmayı başarabilecek mi?

Applegate’in yazma konusundaki tartışılmaz yeteneği ve sonu gelmeyen yaratıcılığı bu seriyi de Applegate’in diğer serilerinde olduğu gibi farklı bir yere getiriyor. Zekice kurgulanmış metin, derinlikli karakterler, kitabı elinizden bırakamamanıza sebep olacak kurgusu yazarın yeteneğinin göstergeleri.

Aslında bir çocuk öyküsünden daha fazlası olduğu yetişkin gözüyle okunduğunda daha iyi fark ediliyor. Yazar, yetişkin dünyanın hiyerarşisine çocuk gözüyle bakmayı, bu yönüyle de hem çocuk hem yetişkin okuyucuya hitap edebilmeyi başarmış.

Byx, ailesinin en güçlü üyesi olmayabilir ama cesareti onun başarılı olmasına yetecek mi? Başka güçlü türlerin, o ve arkadaşlarına karşı kurdukları tehlikeli planların sonuçları ne olacak? Siz de Son Darin serisinin elinizden düşüremeyeceğiniz yeni kitabıyla maceraya ortak olun!

  • Son Darin İlk Darin
  • Yazar: Katherine Applegate
  • Türü: Fantastik, 8-12 yaş
  • Çeviri: Asena Çakmak Özdemir
  • Baskı Yılı: 2020
  • Sayfa Sayısı: 364 Sayfa
  • Yayınevi: Doğan Egmont

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Dayanışma Çağrısı

Read Next

Hayata bir de bu “pencere”den bak!…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram