SONUÇTA HEPİMİZ İNSANIZ

Tekir Kitap’tan çıkan İnsanlar Hakkında Bildiğim Her Şey, bu konular üzerine kafa yoran ve bunu oldukça başarılı ve detaylı bir şekilde gerçekleştiren bir kitap.

Önyargı ve önyargılara bağlı olarak ortaya çıkan ayrımcılık örnekleri yaş, ırk, cinsiyet fark etmeksizin herkesi rahatsız eden ve maruz kalındığında tüm insanları çileden çıkarabilecek durumlar. Çocuk yetiştirirken, özellikle belli soyut kavramları anlamaya başladıkları dönemler, bu tarz konuları onlara anlatmak ve daha doğru davranmalarını, kendileri gibi olmayan diğerlerine karşı önyargısız yaklaşmalarını sağlamak için en uygun dönemler. Bir çocuğun gelişimi, toplumsal yaşam içerisinde çevresindekiler ile iletişimiyle de alakalı olduğu için, etrafındakilere eşit davranacak, kalıp yargılardan, önyargılardan ve ayrımcılıktan uzak bir bakış açısına sahip olacak şekilde yönlendirilmesi iyi bir insan olması yolunda önemli bir adım olur sanırım.

Tekir Kitap’tan çıkan İnsanlar Hakkında Bildiğim Her Şey, bu konular üzerine kafa yoran ve bunu oldukça başarılı ve detaylı bir şekilde gerçekleştiren bir kitap. “Her yerde insanlar var. İnsan insana benzer, diyorlar. Fakat benim karşılaştığım insanların hepsi birbirinden farklı” cümlesiyle başlayan kitap boyunca nerdeyse her türlü insan evladına değiniliyor diyebilirim.

TİMAŞ
TİMAŞ

Bıyıklı, sakallı, zayıf, uzun, yeşil gözlü, siyah gözlü, uzun saçlı, peruklu gibi fiziksel özelliklerin yanı sıra kişisel özelliklere de oldukça detaylı bir şekilde yer veriliyor. Cesur olanlar, korkak olanlar, arabaya binmeyi tercih edenler, yürümeyi sevenler, roman okumayı ya da gazete okumayı sevenler, köpek sevenler, papağan sevenler vs. şeklinde onlarca özelliğe, onlarca tercihe ve onlarca farklılığa değiniliyor.

Özellikle küçük çocukların yolda daha önce rastlamadıkları farklılıkta biri ile karşılaştıklarında verdikleri tepkiler yer yer komik olsa da, duruma göre ürkütücü ya da saygısızca da kaçabiliyor. Okulda karşılaştığı engelli arkadaşlarına karşı empati geliştirmeleri, çevrelerinde farklı zevklere sahip insanları dışlamamaları, kendine göre aykırı bir tarza sahip olanlara garip davranmamaları, fiziksel görüntüleri nedeniyle başkalarını aşağılamamaları için edinmeleri gereken en önemli becerinin farklılıklara saygı olduğunu düşünüyorum.

Kitap o kadar çok farklılığa, o kadar çok çeşitliliğe ve o kadar çok akla hayale gelmeyecek özelliklere yer veriyor ki bu okuyucuyu hem şaşırtıyor, hem de eğlendiriyor. Çocuklara, hatta bazı yetişkinlere bile dünyadaki insan çeşitliliğini gösterebilmek, her birimizin ne kadar farklı özelliklere sahip olduğunu ve aslında bunun ne kadar büyük bir nimet olduğunu anlatabilmek adına çok güzel düşünülmüş ayrıntılar mevcut. Birbirine benzeyen tüm insanların hatta ikizlerin bile birbirinden farklı ne kadar çok özelliğe sahip olduğunu çok güzel ifadelerle anlatıyor.

Minik kahramanımız insanlara dair bildiklerini bu şekilde sıralasa da aklına takılan soru sürekli kafasını kurcalamaya devam ediyor: “Eğer hepimiz farklıysak, o zaman niye benzer olduğumuzu söylüyorlar ki. Neden insan insana benzer diyorlar?”

Neyse ki kitabın sonunda insanların hangi noktalarda benzer olduğunu da buluyor ve rahatlıyor. Farklılıklarımız kadar benzer noktalarımızın da bizi birbirimize yakınlaştırdığını ve bunun ne kadar da kolay olduğunu gösteriyor.

“Çünkü hepimiz düşünüyoruz, gülüyoruz, ağlıyoruz, acı çekiyoruz, seviyoruz ve sevilmek istiyoruz. Hatta dahası hepimiz tuvalete gidiyoruz.” Sonuç olarak hepimiz aynı türdeniz ve farklı özelliklere sahip olsak da özümüzde aynıyız, yani insanız. Ve bu sebeple de birbirimize saygı göstermek zorundayız.

Mehmet Çilingir tarafından Türkçe’ye çevrilen kitabın yazarı, yine Tekir Kitap’tan çıkan Korku Hakkında Bildiğim Her Şey ve Kaka Hakkında Bildiğim Her Şey isimli en az bu kitap kadar eğlenceli hikâyelerinden tanıdığımız Jaume Copons. Hikâyenin eğlencesini perçinleyen ve uzun uzun inceleme isteği yaratan çizimler ise Raul Nieto Guridi’ye ait.

Bu eğlenceli ve özellikle çocuklar için farkındalık yaratıcı kitap 3 yaştan itibaren tüm okuyucular için uygun.

Keyifli okumalar…

Ebeveynlere Faydacı Puanlama

 • Görsellik:  5 puan. Hikâyeye ara verip uzun uzun inceleme isteği yaratan, renkli ve eğlenceli çizimlere sahip.
 • Hikâye: 5 puan. Farkındalık yaratıcı bir konuyu oldukça eğlenceli ve akıcı bir şekilde anlatan bir hikâyesi var.
 • Eğitici/Öğretici Nitelik: 5 puan. Çocuklara farklılıklara saygıyı öğretme yolunda çok iyi bir fırsat sunuyor.
 • Hayal Gücü Gelişimi: 5 puan
 • Kültürel Gelişim: 5 puan

 • İnsanlar Hakkında Bildiğim Her Şey
 • Yazar: Jaume Copons
 • Çizen: Raul Nieto Guridi
 • Basım Tarihi: 2018
 • Sayfa Sayısı: 34 Sayfa
 • Yayınevi: Tekir Kitap

Aynur Kolbay
Latest posts by Aynur Kolbay (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

KÜÇÜK BURJUVANIN “DRAMI”

Read Next

Tam Sırası Şimdi: Pes Etmek Yok!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram