Sonunda “Bestseller Okuma Kılavuzu” da yazıldı!

Edebiyat eleştirmeni B. Sadık Albayrak yeni kitabı Bestseller Okuma Kılavuz’unda en bilindik yazarların niteliksiz metinlerini ve bu metinleri yerleştirdikleri şablonları teşhir ediyor.

Siyasi gelişmelerin gündemi belirlediği, “son dakika” duyuru görselinin bayrağımız zannedildiği şeklinde espriler yapılan bugünlerde sanat ve edebiyat tartışmaları da sessiz ve derinden ilerliyor.
Edebiyatın giderek piyasaya düşmesi, uzun süredir dergi yayıncılığı düzeyinde sorgulanıyordu fakat popüler romanlara dair eleştiriler iki binlerin ilk yıllarında yakaladığı ivmeyi yitirmiş, adeta yeniden görünmezliğe gömülmüştü.

bestseller-okuma-kilavuzu-on-kapak

Edebiyat eleştirmeni B. Sadık Albayrak yeni kitabı Bestseller Okuma Kılavuz’unda en bilindik yazarların niteliksiz metinlerini ve bu metinleri yerleştirdikleri şablonları teşhir ediyor, bu yazarlara medyanın ve kitap tanıtımcılarının giydirdiği takkeyi düşürüp keli bir kez daha gösteriyor.
Bestseller edebiyat eleştirisinin iki elin parmağını geçmeyecek sayıda yazar tarafından yapıldığı düşünülürse, Bestseller Okuma Kılavuzu’nun ne kadar büyük bir boşluğu doldurduğu daha iyi anlaşılır. Yaklaşık yirmi beş yıldır eleştiride istikrarlı üretimini sürdüren, düzenin ayartmalarına pirim vermeyen, emekçi zemininden kaymayan B. Sadık Albayrak yeni kitabıyla bir bakıma bütün piyasa edebiyatı iktidarlarına, star sistemine meydan okuyor.

Bestseller Okuma Kılavuzu, bu romanlarda boğulan, ideolojik bombardımana maruz kalan toplu taşıma yolculuğu okuyucusunun baş ucu kitabı olmaya aday. Zira kitapta metrolarda hem reklamlarıyla hem de yolcuların ellerinde en çok karşılaştığımız kitapların yazarları ele alınıyor. Reklam şampiyonları Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli, Ahmet Ümit, Ahmet Altan ve romancılık anlayışıyla Orhan Kemal ile birebir çatışma yaşamasına karşın Orhan Kemal Roman Ödülü kazanan Hamdi Koç, kılavuzun odağında yer alan yazarlar…
B. Sadık Albayrak’ın bu sekizinci eleştiri kitabı, çizgisini daha da pekiştiriyor ve eleştiri mücadelesinin önemini belirginleştiriyor.

36. İstanbul Tüyap Kitap Fuarı kapsamında açılış günü (12 Kasım Cumartesi, 18:00’de, Kınalıada Salonunda) yazarla “Bestseller Okuma Kılavuzu” konulu bir söyleşi gerçekleşecek.

Kitabı reklam panolarını süslemeyen yazar bu söyleşide, sanıyoruz, eleştirdiklerine benzer bir biçimde kitabını pazarlama telaşına düşmeyecek, ‘kitap tanıtma’ kolaycılığına kapılmayacak, unutulan bir değeri ‘eleştiri kültürünü’ hatırlatmaya çalışacak.

Bestseller Okuma Kılavuzu günümüz  edebiyatının pazarlanışını ve bu pazarlama mantığının metnin içine nasıl sindirildiğini kavramak açısından önemli bir kaynak kitap.

  • Bestseller Okuma Kılavuzu
  • Yazar: B. Sadık Albayrak
  • Baskı Yılı: Kasım 2016
  • Sayfa Sayısı: 320 Sayfa
  • Yayınevi: Doğu Kitabevi

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Nobel’li yazar Orhan Pamuk’a Rusya’dan ödül

Read Next

Anılar Sandığında İnsan Suretleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram