SORGULATAN, HAYAL KURDURAN KİTAPLARA İHTİYAÇ VAR!

Bilim Okulu Proje X, yapay zeka ile insanı karşı karşıya getirirken Paralel Evrenler şayet Tesla enerji savaşını kazansaydı ne olurdu spekülasyonu üzerinden ilerlemiş.

Çocuklara yönelik kitaplar konusunda son on yıldır oldukça şanslı görünüyoruz. Kitapçıların çocuk edebiyatı bölümleri renkli ve cıvıl cıvıl kitaplarla dolu ama ne yazık ki çoğu yabancı yazar. Peki, ne var bunda üzülecek diyebilirsiniz. Edebiyatın milliyeti mi olur? Aslında var ama bu kötü bir şey değil. Farklı ülkelerin edebiyatı bizi ve çocuklarımızı onlara yaklaştırır; vizyonumuzu, empatimizi ve nihayetinde de zihinlerimizi büyütür. Tek bir sorun kalır geriye, dil bilgisi.

Ben her zaman ana dilde yazılmış romanların çevirilere kıyasla dil gelişimini daha çok destekleyeceğini düşünürüm. Çeviri metinler çok özel bir editörlükten geçmedilerse eğer, yabancılıklarını üstlerinden atamıyorlar. Çocukların bu çeviri diliyle çok fazla içli dışlı olmaları da bana göre dil gelişimini yavaşlatıyor. Ne de olsa deyimler, atasözleri, yerel deyişler bizim kültürümüzün zenginliğidir ve Türk yazarlar tarafından hakkıyla verilebilir. O yüzden de çocuk edebiyatında Türk yazarları özellikle destekliyorum.

TİMAŞ
TİMAŞ

Geçen yıl yeni bir yazar bilimkurgu türüne sadık kalınarak yazılmış iki kitabıyla çocuk edebiyatına hızlı bir giriş yaptı. 10-12 yaş aralığına hitap eden Bilim Okulu serisi ile hem çocukların hem de öğretmenlerin bir anda gönüllerini fethetti. Bir yılda on bini aşan baskısıyla okullara yayılıverdi. Peki, onu bu kadar özel yapan ve öne çıkaran sır neydi?

Yazar Damla Koçman bir mühendis, aynı zamanda sertifikalı bir yaşam koçu. Bilimkurgu türünün özelliği olan novum kavramını kullanarak insanlığı ve insan davranışlarını çocuklar üzerinden bu kitaplarda öyle güzel vermiş ki bu kadar satmasına çok da şaşmamak gerek. Öncelikle farklı huylara sahip ve birbirinden hoşlanmayan bir kız ve bir erkek çocuk yaratmış. Sonrasında bunları mecburi bir iş birliğine sokmuş ve orada şu sorunun yanıtını aramış; bu çocuklar birlik olup bu işin üstesinden gelebilecekler mi, görevi tamamladıklarında nasıl değişecekler?

Öncelikle kahramanlar Can ve Gül’ün çok gerçek olduklarını belirtmek isterim. Bencil, kurallara karşı isyankar, uyumsuz ama hayalperest Gül ile düzenli, uyumlu, yaratıcılığını eyleme dönüştürebilen kuralcı Can’ın dostluğu birbirlerine çok şey katmış. İki uç kişiliğin birlikte çıktıkları maceralarda önce zoraki sonrasında gönül rızası ile yaptıkları işbirliği çocuklara çok güzel mesajlar iletiyor. Roman farklılıkları değiştirmeden kabullenip bunlardan yararlanmayı söylüyor bize. Bu bakış açısı bütünüyle yeni. Bir çocuğu iyi diğerini kötü göstererek kıyas yapmıyor, tam tersine nasıl uyum sağlayabileceklerini, kötü sanılan bir huyun nasıl işe yarayabileceğini anlatıyor. İyi ve kötünün sabit olmadığı, doğru ve yanlışın sürekli değiştiği bir dünyada bu bakış açısına ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Bilim Okulu serisinin iki kitabında da novum teknoloji. Ancak irdelenen konu hep aynı; insan kimdir, hangi özellikler bizi insan yapar. Bilim Okulu Proje X, yapay zeka ile insanı karşı karşıya getirirken Paralel Evrenler şayet Tesla enerji savaşını kazansaydı ne olurdu spekülasyonu üzerinden ilerlemiş. Sonuçta kahramanlarımız Can ve Gül teknolojinin getirdiği yeni araçlar sayesinde bir bilinmeze giderken orada kendilerini ve yaşadıkları dünyayı tekrar düşünmek zorunda kalıyorlar. Doğru ya da yanlışı bulmuyorlar, zaten aramıyorlar da. Sadece bu yolculuk sonunda hayatlarını, davranışlarını ve dünyayı eleştiriyor, biraz daha büyümüş, olgunlaşmış ve değişmiş olarak geri geliyorlar.

Ben ders vermeyen, didaktik olmayan metinleri severim. Bilim Okulu serisi kesinlikle didaktik değil, aksine eğlenceli bir dile sahip. Farkına varmadan Higgs bozonunu öğrenip yapay zekanın temeli etik sorular olan üç robot kuralının nasıl hayata geçtiğini görüyorsunuz. Güncel teknoloji ve bilimi temel alıp hikayeleştiren metinleri de kıymetli buluyorum. Ayrıca hem kız hem de erkek kahraman içerdiği için tüm çocuklara hitap ediyor ki bu açıdan da Bilim Okulu serisi değerli.

Eksikparça Yayınları’ndan çıkan Bilim Okulu Proje X ve Bilim Okulu Paralel Evren Yolcuları çok satmaya devam ederken siz de bu kervana katılıp Can ve Gül’ün maceralarına ortak olmakta geç kalmayın. Yazar Damla Koçman’ı sahip olduğu vizyonu ve sağlam kalemi sebebiyle takdir ettiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Umarım okuru bol olur.

  • Bilim Okulu Proje X
  • Yazar: Damla Koçman
  • Baskı Yılı: 2019
  • Yayınevi: Eksikparça

  • Bilim Okulu Paralel Evren Yolcuları
  • Yazan: Damla Koçman
  • Baskı Yılı: 2019
  • Yayınevi: Eksikparça

Zümrüt Bıyıklıoğlu
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Vonnegut Molası

Read Next

Türkiye-Almanya Film Festivali Ertelendi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram