Sosyal İş’ten Arkadaş Kitabevi’nin işten çıkardığı işçiler için açıklama

DİSK’e bağlı Sosyal İş Sendikası sendikalı oldukları gerekçesiyle Arkadaş Kitabevi’nin işten çıkardığı işçiler hakkında açıklama yaptı.

Kaynak: İleri Haber

Arkadaş Kitabevi’nde çalışan sekiz işçinin DİSK Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle iş akdi feshedildi. Kitabevinde çalışan bazı işçiler de patron baskısına maruz bırakılarak istifaya zorlandı.

DİSK Sosyal-İş Sendikası tarafından bir basın açıklaması yapılarak, “Arkadaş Kitabevi işverenini sendika karşıtı tutumunu terk etmeye, Anayasal sendikal haklara saygı göstermeye, işçi kıyımına son vermeye ve haksız olarak işten atılanları işbaşı yaptırmaya davet ediyoruz” dendi.

Sosyal İş Sendikası  Genel Başkanı Metin Ebetürk tarafından okunan açıklamada kitabevindeki örgütlenme süreci şöyle anlatıldı:

“Sendikamız Arkadaş Kitabevinde 6 ay süren bir örgütlenme çalışması yürütmüş, toplu iş sözleşmesi için gereken çoğunluğu sağlamış, böylece Türkiye’de 12 Eylül sonrası ilk başarılı kitabevi örgütlenmesini gerçekleştirmiştir.

Sendikamız, 2 Mayıs 2017 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yetki başvurusunda bulunmuş; bu başvurunun ardından Arkadaş Kitabevi işverenine bir nezaket ziyareti gerçekleştirmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 23 Mayıs 2017 tarihinde sendikamızın toplu iş sözleşmesi yapmak için gereken çoğunluğa sahip olduğunu tespit etmiştir. Ancak Arkadaş Kitabevi işvereni, Bakanlığın bu tespitine dava yolu ile itiraz etmiştir.”

Arkadaş Kitabevi işverenin yetki itirazı yoluyla toplu iş sözleşmesi sürecini geciktirmeye çalıştığı ve sendikasızlaştırma politikasını uygulamaya koyduğunun ifade edildiği açıklamada, “Bazı üyelerimiz hukuka aykırı bir biçimde işten atılmış, bazı üyelerimiz işten ayrılmaya zorlanmış, bazı üyelerimizin görev ve işyerleri keyfi biçimde değiştirilmiş, bazı üyelerimiz ise baskı yoluyla sendikadan istifa ettirilmiştir” denildi.

Açıklamada, “Sendikamız bu süreçte hukuki ve fiili müdahalelerde bulunmuş, Arkadaş Kitabevi işverenini defalarca sendikal haklara saygı göstermeye davet etmiştir” denilerek şöyle devam edildi:

“Ancak işveren hukuk tanımaz tutumunda ısrar etmiştir. Sendikamız yöneticileri, son olarak Arkadaş Kitabevi işvereni Cumhur Özdemir ile bir kez daha sorunların çözümü için görüşmüş, sendikamızın taleplerini iletmiş ancak Özdemir yetki itirazı davasının sonucunu bekleyeceklerini ifade etmekle yetinmiştir.

Sendikamız sürecin başından bu yana Arkadaş Yayınevi ve Arkadaş Kitabevinin Türkiye’de yayıncılık alanındaki özgün ve saygın konumunu gözetmiş; 12 Eylül’den bu yana ilk başarılı sendikal örgütlenmenin Arkadaş Kitabevinde gerçekleşmesinin Arkadaş Kitabevi ve Yayınevinin yayın çizgisi ve ilkeleri ile de örtüştüğüne dikkat çekmiştir.”

Arkadaş Kitabevi okurlarına ve kamuoyununa destek çağrısında da bulunulurken, işçilerle yapılan görüşmenin ardından bir eylem planı oluşturulacağı kaydedildi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

The Walking Dead’in yemek kitabı yolda

Read Next

Game of Thrones hayranlarına müjde!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *