Spike Lee’den Polis Cinayetlerine Odaklanan Kısa Film

George Floyd cinayetine tepki gösteren isimler arasında yer alan Spike Lee, polis cinayetlerine odaklanan yeni kısa filmi “3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner And George Floyd”u yayımladı.

FilmLoverss‘ın Deadline‘dan aktardığı haberlere göre, Spike Lee’nin adını geniş kitlelere duyurmasını sağlayan 1989 yapımı “Do the Right Thing” (Doğruyu Seç), bir sıcak dalgası sırasında Brooklyn’de yaşananları ekrana taşırken, Amerika’da yaşayan sıradan insanların, özellikle Afro-Amerikan kesimin karşılaştığı sorunlara da değiniyordu. Kariyeri boyunca toplumsal konulara değinen yapımlara imza atan Spike Lee’nin yazıp yönettiği filmde değinilen bu konulardan biri de siyah bir gencin polis tarafından öldürülmesiydi. Filmde elinde radyosuyla Brooklyn sokaklarında gezerken gördüğümüz Radio Raheem karakterinin polis tarafından öldürülmesi, halkın isyan etmesine ve yağma, kundaklama gibi olayların yaşanmasına neden oluyordu.

“Do the Right Thing”in çıkışının üzerinden yirmi yıldan fazla geçmiş olsa da Amerika’da hâlâ benzer görüntülerle karşılaşmak mümkün. Nitekim George Floyd’un geçtiğimiz hafta polis tarafından acımasızca öldürülmesinin ardından Amerika’da halk bir kez daha tepkisini dile getirmek için sokaklara dökülmüş durumda.

George Floyd cinayeti için adalet isteyen yüz binlerce kişiye sinema dünyasından pek çok isimden destek gelirken, usta yönetmen Spike Lee de, bu yaşananlara tepki göstermek için yeni bir kısa film çekti. “3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner And George Floyd” adlı bu kısa film, polis tarafından öldürülen üç kişiye odaklanıyor. Ne yazık ki bu kısa filme konu alan üç kişiden sadece Radio Raheem kurmaca bir karakter.

“Tarih kendisini tekrarlamayı bırakacak mı?” sorusuyla açılan “3 Brothers: Radio Raheem, Eric Garner And George Floyd”, CNN’de yayımlanan, Spike Lee’nin konuk olduğu “I Can’t Breath: Black Men Living and Dying In America” (Nefes Alamıyorum: ABD’de Yaşayan ve Ölen Vatandaşlar) adlı program sırasında yayımlandı.

Bu programda Amerika’da yaşananlara değinen Lee, protestolar sırasında yaşanan yağma ve kundaklama gibi olaylara yönelik olarak “Yaşanan tüm bu diğer şeyleri onaylamıyorum ama insanların bunu neden yaptığını anlayabiliyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

İstanbul Bienali, Sanatçıların Video İşlerini Online Erişime Açıyor

Read Next

‘Gergedanlar Şehre Geri Dönüyor’ Online Mecrada

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *