Sporu ve tarihi bir araya getiren roman!

Alper Akal’ın ilk romanı Kaçış Oyunu, spor etkinlikleri ile genel kültür bilgilerini harmanlayan macera dolu “Spor Gezginleri” serisinin birinci halkası. Kitap, 10 yaş ve üzeri okurları Antik Roma’dan Orta Asya’ya uzanan inanılmaz bir serüvene çıkarıyor.

Alper Akal’ın “Spor Gezginleri” dizisinin birinci halkasını oluşturan “Kaçış Oyunu”, Tudem Edebiyat etiketiyle raflardaki yerini aldı. 10 yaş ve üzeri çocukları spor ile tarihin iç içe geçtiği bir maceraya çağıran kitap, okurlarına eğlenceli bir roman eşliğinde genel kültür bilgilerini sınama fırsatı da sunuyor.

Kaçış Oyunu, eski püskü bir kutu oyunu etrafında toplanan farklı karakterlerdeki dört sınıf arkadaşına, Antik Roma’dan Orta Asya’ya, hatta Eski Mısır’a uzanan inanılmaz bir serüven yaşatıyor.

Tolga, 12. doğum gününde abisinden, “Olimpium” adında eski, hatta antika (belki de lanetli!) sayılabilecek bir spor bilgi oyunu alır. Oyun, başlarda hiç ilgisini çekmez; ancak arkadaşlarıyla birlikte okulda mahsur kaldıkları bir gün, oynamak zorunda kaldıklarında işin rengi değişir. Kahramanlarımız kendilerini bir anda fantastik olayların patlak verdiği, tehlikelerle dolu bir serüvende bulur. Şimdiki zamandan tarihteki farklı medeniyetlere ışınlanan çocukları, durakların her birinde zorlu sınavlar bekler. Günümüze dönebilmelerinin tek çaresi ise, spor kabiliyetlerini ve genel kültür bilgilerini konuşturmak ve sınavları geçebilmektir. Peki ama… Ya başarılı olamazlarsa?

Küçüklüğünden bu yana spor tutkunu olan Alper Akal, fantastik öğelerle bezeli macera romanı Spor Gezginleri–1 Kaçış Oyunu ile hem öğretici hem de çok eğlenceli bir kitaba imza atıyor. Roman, başarıya ulaşmak için takım çalışmasının önemini de vurguluyor.

Alper Akal Kimdir?

Alper Akal, 1986’da İstanbul’da doğdu. İtalyan Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk şiirini beş yaşındayken henüz yazma bilmediği için annesine yazdırdı. Sanatı ve sporu hep çok sevdi; ne yazmaktan ne de spordan vazgeçti.

Çocukluğundan itibaren şiirler, öyküler yazdı. Bir öyküsü, yazarların ilk aşklarını anlattıkları Âşık Oldum, başka bir öyküsü ise farklılıkların yarattığı bütünlüğü anlatan Yol Boyunca Renkler antolojilerinde yayımlandı. İlkokulda basketbol, lisede futbol, üniversitede de profesyonel düzeyde Amerikan futbolu oynadı. Avukatlık dışında, bazı internet dergilerinde yazarlık ve editörlük görevlerini üstlendi. Akal, bugün özel bir şirkette çalışırken bir yandan da çocuklar için macera romanları yazıyor.

  • Spor Gezginleri – 1
  • Kaçış Oyunu
  • Yazar: Alper Akal
  • Resimleyen: Gökçe Yavaş Önal
  • Türü: Roman, 10 +
  • Baskı Yılı: Haziran 2018
  • Sayfa Sayısı: 152 Sayfa
  • Yayınevi: Tudem Yayınları
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Japon Masalları

Read Next

Sımsıcak bir dostluk hikâyesi; 100 Şatolu Çocuk

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *