Stalin’e ‘hıyar’ diyen İlber Ortaylı’ya Candan Badem’den cevap

Lüleburgaz’da katıldığı bir etkinlikte “Türkler arasında Azeri diye bir millet yoktur. Bunu Stalin hıyarı çıkardı. Stalin cahil bir Gürcü’dür. Milliyetlerden anlamaz, felaket bir heriftir” diyerek hakaret eden İlber Ortaylı’ya Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü eski Başkanı Candan Badem’den cevap geldi.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde bir etkinliğe katılan tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Stalin’e hakaret etti. Ortaylı, “Azerbaycan’lı başka, Azeri başka. Türkler arasında Azeri diye bir millet yoktur. Bunu Stalin hıyarı çıkardı. Stalin cahil bir Gürcü’dür. Milliyetlerden anlamaz, felaket bir heriftir” dedi.

İlber Ortaylı’nın bu sözlerine KHK ile görevinden uzaklaştırılan Munzur Üniversitesi Tarih Bölümü Eski Başkanı Candan Badem, Ortaylı’nın bu sözlerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

“Ortaylı ve başkaları Stalin’e dil uzatacağına bugünkü Azerbaycanlılara “Anayasanızda neden dilinizi Türkçe diye yazmıyorsunuz?” diye sorsun bakalım.” diyen Badem’in açıklamaları şöyle:

Rusça konuşan Stalin Azeri nasıl demiş?

Stalin’in Azeri diye bir millet uydurduğu başka gerçekler dışında şu nedenlerle doğru değildir:

1- Rusça’da Azeri anlamında bir sözcük yoktur. Rusça’da sadece ‘Azerbaycanets’ diye bir sözcük var ve bu da Azerbaycanlı demektir. Rusça’da Azeri’nin karşılığı yoktur. Stalin Rusça konuşurdu. Azeri nasıl demiş olabilir acaba?

2- Azerbaycan Türklerinin kendilerine Azerbaycanlı demesinin sebebi Stalin değil kendi tercihleridir. Boşnaklar da Sırptır ama kendilerine Sırp demezler.

İlgili:  Kazakistan’da köylüler yıkılan Stalin heykelini yerine koydu

3- Rusça’da Türk anlamında iki sözcük vardır.

I. “Tyurk” (Türk halklarının her biri)

II. “Turok” (Türkiye Türkü)

Azerbaycan Türklerinin Tyurk olduğunu ne Stalin ne de başka bir Sovyet devlet adamı ve ya kurumu reddetmiştir. Azerilerin Tyurk halkı olduğu Stalin dönemi Sovyet kaynaklarında da aynen kabul edilmiştir.

4- Stalin dönemi Sovyetler’de yaşayan bütün Türk halkarının dillerinde devlet eliyle Türkçe eğitim-öğretim ve yayın yapılıyordu. Nüfusu bir kaç bin olan Tofalar dahil!

5- Bağımsızlık sonrası 1995’te Azerbaycan Anayasasına “resmi dil: Azerbaycan dili” ibaresini de mi Stalin koymuştu?

6- Çarlık döneminde Azerbaycan Türklerine “Tatar” deniliyordu. Sovyetler onlara “siz Tatarsınız” demedi.

Ortaylı ve başkaları Stalin’e dil uzatacağına bugünkü Azerbaycanlılara “Anayasanızda neden dilinizi Türkçe diye yazmıyorsunuz?” diye sorsun bakalım.

Badem, konuya ilişkin görüşlerini, şu çağrı ile noktaladı:

Tüm milliyetçilere ve Sovyet düşmanlarına hodri meydan! Canlı yayında tartışmaya hazırım.

Kaynak: Gazete Yolculuk

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

William Golding’in “Deniz Üçlemesi” tamamlandı!

Read Next

Kötülüğün Parlaklığı ve Yumuşaklığı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *