Tadı damağımızda kalan 10 keyifli söyleşi

Kitap Eki olarak yayın hayatına başladığımızdan bu yana onlarca keyifli söyleşi yaptık. Deneyimli yazarlara, ilk çıkan kitaplara yer vermeye çalıştık.

Gerçekleştirdiğimiz söyleşilerden tadı damağımızda kalan 10 tanesini sizler için listeledik.

1. Taksim Bahçesi – Murat Arda

Elif Şahin Hamidi’nin söyleşisi için TIKLAYINIZ

Murat Arda ile çağına tanıklık etmek ve egemen algıya müdahale etmek niyetiyle kaleme aldığı, kara mizah ve gerçeküstücülükle yoğrulmuş, ama bir o kadar da gerçeklere parmak basan, edepsiz ve kaçık romanı Taksim Bahçesi’ni konuştuk.

2. Cennette Uzun Bir Kış – Barış Tuna

Gökşen Aydemir’in söyleşisi için TIKLAYINIZ

Yıllarca süren bir emek var “Cennete Uzun Bir Kış”ın yazılışında. Barış Tuna, özenle, hissederek tüm detayları tekrar tekrar gözden geçirerek kaleme almış romanını.

Yazar şu sıralar yeni kitap hazırlığında… Yeni kitap okurla buluşmadan “Cennete Uzun Bir Kış” üzerine tüm detayları kendisinden dinlemek istedik. Sonuçta ortaya keyifli bir söyleşi ortaya çıktı.

3. Elia İle Yolculuk – Zülfü Livaneli

Nazlı Berivan Ak’ın söyleşisi için TIKLAYINIZ

Zülfü Livaneli, Elia Kazan ile geçmişine yolculuğu, zamanda sıçramalar yaparak, anıları, üzüntüleri, başarıları tüm sadeliğiyle anlatıyor. Elia ile Yolculuk, iki sanatçının hatıratı, iki zor hayatın samimi bir dökümü, kesişmeler ve ayrılıklarla iki sanatçının portresi. Elia ile Yolculuk’u, yakın döneme dair önemli ipuçları barındıran, M.K. Perker’in illüstrasyonlarıyla okurla konuşan bu yol hikayesini Zülfü Livaneli ile konuştuk.

4. Gece Güzelliği – Onur Caymaz

Çağla Üren’in söyleşisi için TIKLAYINIZ

Onur Caymaz’ın Gece Güzelliği adlı öykü kitabı, yedi yıl sonra gelen üçünü baskısı ile tekrar karşımızda. Kitaptaki öyküler, kimsenin söz hakkı tanımadığı insanların, örneğin işçilerin, üveylerin, askerlerin ve dul kadınların hayatlarına odaklanıyor. Onlara oldukça başarılı bir anlatımla söz hakkı tanıyor. Biz de kitabı okumuş olan okurlarımızın sorularına cevap aramak  ya da henüz okumamış olan okurlarımızı kitapla tanıştırmak amacıyla yazar Onur Caymaz ile dolu dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

5. Köprüde Durup Beni Öpmesini Bekleyeceğim – Gözde Kurt

Gün Çağ Aydın’ın söyleşisi için TIKLAYINIZ

Üzüntüyle yıpranmış bir hayatın, bir fotoğrafın peşindeyken uğradığı değişimi anlattığı romanı ve edebiyat üzerine merak ettiklerimizi sorduk.

Henüz raflardaki yerini yeni almışken oldukça dikkat çeken temasıyla Köprüde Durup Beni Öpmesini Bekleyeceğim sadece bir aşk romanı değil… Plansız bir yol hikayesi aynı zamanda, kendini arayanların hikayesi…

6. İzmir Hayaletleri – Loren Edizel

Gün Çağ Aydın’ın söyleşisi için TIKLAYINIZ

İzmir Hayaletleri, Birinci Dünya Savaşı’ndan Kurtuluş Savaşı’na uzanan, pek çok karakterin ve farklı tarihi olayın iç içe geçerek çok katmanlı bir hikâyeye dönüştüğü; kent tarihi, komşuluk, kültürel miras gibi sosyal temalardan esinlenilerek yoğrulmuş girift bir roman.

Kitabın yazarı Loren Edizel, İzmir Kitap Fuarı’nda okurlarıyla buluştu. KitapEki.com‘dan Gün Çağ Aydın,yazarla İzmir Kitap Fuarı’nda bir araya geldi ve KitapEki takipçileri için bir söyleşi gerçekleştirdi.

7. Ahmet Büke

Gün Çağ Aydın’ın söyleşisi için TIKLAYINIZ

KitapEki takipçileri için bir araya geldiğimiz Ahmet Büke, merak ettiklerimizi kısa bir sohbetle yanıtladı… İşte Ahmet Büke’den sevenleri için kısa kısa…

8. Deniz Yüce Başarır

Çağla Üren’in söyleşisi için TIKLAYINIZ

Hep Kitap Genel Yayın Yönetmeni Deniz Yüce Başarır, KitapEki Editörü Çağla Üren’in sorularını yanıtladı. Deniz Yüce Başarır, bu keyifli sohbette; edebiyata, kitaba, hayata dair fikirlerini paylaştı.

9. Pusova – Galip Dursun

Çiğdem Bakırcıoğlu Arslan’ın söyleşisi için TIKLAYINIZ

Pusova’yı okuduğumda gerçekten etkilendiğimi söylemeliyim. Birbirinden tuhaf; hem distopik, hem bilim-kurgu, hem fantastik hem de Anadolu motifleriyle bezeli öykülerden oluşan bu tekinsiz kitabın yazarı, türünün meraklılarının yakından tanıdığı Galip Dursun.

Kendisiyle korku edebiyatı ve kitabı Pusova üzerine sohbet ettik. 

10. Kırmızı Kazak – Meltem Gürle

Doğuş Sarpkaya’nın söyleşisi için TIKLAYINIZ

Meltem Gürle’nin BirGün gazetesinde yazdığı denemelerden oluşan kitabı Kırmızı Kazak, Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Edebiyatla hayatın birbirine temas ettiği noktaları açığa çıkaran ve türsel sınırlamalara direnen denemelerin yer aldığı kitap edebiyat dünyamızda önemli bir boşluğu dolduracak gibi duruyor. Meltem ile BirGün’e yazmaya başlayışını, Kırmızı Kazak’ı,  deneme türünün sınırları ve bu sınırları ihlal etme eğilimini, her hafta yazmanın ve  daha da önemlisi Türkiye’de yazmanın zorluklarını konuştuk.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir kadının dinci bir militana dönüşüm süreci; “Saldırı”

Read Next

Bir kitaba sansür uygulamayı amaç edinmiş 8 ülke tipi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *