Tanınmış yazarlardan çocuk kitapları

Cemal Süreya, 1931-1990 yılları arasında yaşamış ünlü şairlerimizdendir. Onu bu derece ünlü yapan ise, ikinci yeni hareketinin önde gelen isimlerinden olması, geleneğe karşı çıkan şiirler yazması ve birçok edebiyat dergisinde çalışmasıdır.

Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden Aziz Nesin, Sait Faik Abasıyanık ve Cemal Süreya’nın çocuklar için yazdıkları kitaplara yakından bakalım.

Aziz Nesin / Ben de Çocuktum

Aziz Nesin 1915-1995 yılları arasında yaşamış şiir, öykü, roman ve oyun gibi birçok farklı alanda yazılar yayınlamış Türk Edebiyatı’nın önemli yazarlarındandır. Vikipedi’de bulunan bilgiye göre Nesin, eserleri yabancı dile en çok çevrilen dördüncü Türk yazardır. Yazarın yetişkinler için olduğu kadar çocuk kitapları da meşhur. Elimde kendi çocukluğunu anlattığı “Ben de Çocuktum” adlı kitabı var. Yazar 16 yaşına kadar yazdığı çocukluk anılarını iki ciltlik Böyle Gelmiş Böyle Gitmez adlı kitapta topluyor. Ardından Türk edebiyatının önemli yazarlarından Erdal Öz, kitaptaki öyküleri derleyerek daha kısa bir kitap haline getiriyor. Yazarın kendine ait hatırladığı ilk anılarından başlayarak ilk bayramlık giysilerine, ilk kavgalarına tanıklık ediyor, sanki bir zaman tünelinden geçiyorsunuz. Okudukça kendi güzel çocukluk anılarımı hatırladım; abimin seni sokakta bulduk diye beni korkutmasını, okul kapısındaki satıcıları hüzün ve mutluluk arası bir duyguyla okudum. Çocuklarınız için tarihi sayılacak bu hikâyeler duru ve içten bir dille yazılmış, bu nedenle koz helvası bir çocuk için anlamını yitirse bile hikâyedeki duygu eminim çocuklara da geçecektir. Özellikle tarihi konulara merakı olan 8-12 yaş arasındaki çocuklara ilk biyografi örneği olarak armağan edilebilir. Kitap Nesin Yayınevi ve internet kitapçılarından temin edilebilir.

 • Ben de Çocuktum
 • Yazar: Aziz Nesin
 • Baskı Yılı: 2005
 • Sayfa Sayısı:102 Sayfa
 • Yayınevi: Adam Yayıncılık


Sait Faik Abasıyanık / Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeler

1906-1954 yılları arasından yaşamış olan Sait Faik Abasıyanık, öykü, roman ve şiir alanlarında eserler vermiştir. İstanbul’da ve Burgaz Ada’da annesiyle yaşadığı hayattan esinlenen öykülerinin bir kısmını da çocuklar için kaleme almıştır. Sait Faik’i Türk Edebiyatında bu derece önemli kılan klasik öykü tekniğine bağlı kalmadan kendi özgün eserlerini basit, samimi bir dille okuyucu ile buluşturması. Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeleri kitabında yazarın daha önce yayınladığı eserlerin de içinde olduğu yirmi öykü var. Bu öyküler eski İstanbul yaşantısının içinde bulunan balıkçılar, vapurlar, çay bahçeleri, Ada insanları, vb. şu anda da yaşantımızın içinde olan ama dikkat çekmeyen detayları anlatıyor. Farklı milletlerle iç içe huzurla yaşanan dönemleri okumak, bu dönemin varlığından haberdar olmak bile bir kazanım olacaktır. Çocuklara Hikâyeler, 10-16 yaş aralığında şiir okumaktan hoşlanan çocukların özellikle beğeneceğini düşündüğüm bir kitap.

Dünya değişiyor dostlarım. Günün Birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göremeyeceksiniz. Bizim için değil ama çocuklar, sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak. Benden hikâyesi. (Son Kuşlar)

  • Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeler
  • Yazar: Sait Faik Abasıyanık
  • Baskı Yılı: 2012
  • Sayfa Sayısı: 110 Sayfa
 • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Cemal Süreya / Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi

Cemal Süreya, 1931-1990 yılları arasında yaşamış ünlü şairlerimizdendir. Onu bu derece ünlü yapan ise, ikinci yeni hareketinin önde gelen isimlerinden olması, geleneğe karşı çıkan şiirler yazması ve birçok edebiyat dergisinde çalışmasıdır. Öyle ki, vefatından sonra onun adıyla şiir ödülleri verilmeye başlandı. Günümüzde sosyal medya hesaplarınızda Cemal Süreya’dan dizeler görmek mümkün. Şair olarak büyük başarı ve ün elde elen Süreya çocukları da düşünmüş ve onlara şiir gibi bir kitap hazırlamış. Beni en çok çeken kısımlarından biri ismi: Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi. Kitapta 12 başlıkta hikâyeler var; çocuklara önerdiği kitapları anlatan hikâyeler, Türk şairleri tanıtan hikâyeler, hepsinde yazarın şair yanını görebiliyorsunuz. Yazarımız, annesini çocuk yaşta kaybetmiş ve üvey annesinden eziyet görmüş, anılarından hareketle olacak çocuklara üvey anne-babalarına iyi davranmalarını öğütleyen bir hikâye yazmış.

Unutmayalım, her şey karşılıklıdır. Sevgi sevgiyi çeker. Her şeyi karşımızdakinden beklemeyelim. Bir adım da biz atalım. Bir, iki, üç, dört, beş…

Başlıyorum;

Bir: Ona karşı güleryüzlü olun.

İki: Ondan bir şey isteyin. Sözgelimi bir öykü anlatsın size.

Üç: Ona bir şey verin: küçük bir şey, bir mendil, bir çiçek…

Dört: Ona küçük bir şey söyleyin: deyin ki “Bugün hava çok güzel!” “Giysiniz yakışmış” deyin.

Beş: Bir şarkı söylüyorsa o şarkıya katılın.

Görüyorsunuz, oldu bile.

Ardından altı gelir, yedi ve sekiz gelir.

Ve her şey gelir. (İki Annesi Vardı)

Yazarın tek çocuk kitabı olan Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi, 8-12 yaş aralığındaki çocuklar için uygun olacaktır.

 

 • Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi
 • Yazar: Cemal Süreya
 • Baskı Yılı: 2009
 • Sayfa Sayısı: 66
 • Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Üç yazarımızın da kitaplarda dönemin ruhuna dokunan, aydın olmanın sorumluluğu ile çocuklara nasihat ve güzel anılar bırakma niyetini görebiliyorsunuz. Bu kitapların çocuklarımıza ulaşması içeriklerinin güzelliğinden ziyade kendi topraklarında yaşayan bu naif yazarları, şairleri tanımak da olmalıdır diye düşünüyorum.

Keyifli okumalar,

Pınar Palamutlu
Latest posts by Pınar Palamutlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Elmanın Öbür Yarası

Read Next

Yazar-editör ilişkisinde yeni bir yaklaşım: Geliştirici Editörlük

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *