Tatil İçin Bir Kitap Önerisi: “Komik Kız”

Deniz kenarında ya da evinizde rahat koltuğunuzda okumak için rahat, eğlenceli ve hoş bir roman arıyorsanız Komik Kız’ı önerebilirim.

Barbra Streisand, bazı filmlerinde güzel olarak nitelendirilemeyen ama sevimli denebilecek kadınları canlandırır. Bu kadınlar tiyatroda, sinemada vs rol almak ister ama kabul edilmezler. Ne kadar komik olabildiklerini kanıtladıklarında sahneye çıkma şansı yakalarlar.

TİMAŞ
TİMAŞ

Sel Yayıncılık etiketiyle çıkmış olan Nick Hornby’nin Komik Kız kitabında ise aslında gerçekten güzel olan kahramanımız Barbara –ki şimdi yazarken düşündüm, acaba Streisand’la bağ kurmuşlar mıdır – güzelliğini geriye atmaya çabalar. 1960ların ortalarında İngiltere’nin kuzeyinde bir kasaba/şehirde Blackpool’da yapılan bir yarışmada Barbara güzellik kraliçesi seçilir. Bir sene boyunca kasabasını temsil etmesi gerektiğini fark edince, seçilmesinin ardından beş dakika geçtikten sonra kraliçelikten vazgeçer. Zira asıl istediği -hayranı olduğu Lucille Ball gibi- televizyonda komedi oyuncusu olmaktır.

“Barbara bir gün ya da bir sene boyunca kraliçe olmayı istemediğini biliyordu. Aslında kraliçe olmayı hiç istemiyordu. Onun tek istediği, televizyona çıkıp insanları güldürmekti. Kraliçe dediğinse komik olmazdı, en azından Blackpool’dakiler, keza Buckingham Sarayı’ndakiler de.”

Böylece evini, şehrini bırakıp Londra’ya gider. Başlangıçta büyük bir mağazanın kozmetik tezgahında çalışmak zorunda kalsa da kısa sürede bir menajer edinip seçmelere gitmeye başlar. Menajeri -güzelliği sebebiyle- onu manken yapmaya çabalasa da Barbara inatla komedi oyuncusu olmak istemektedir.

“Hepsi dış görünüşün sayesinde,” dedi Marjorie. “Açıkçası, bunun bir işe yarayacağına inansam, suratını ve göğüslerini kesip kendi üstüme yapıştırırdım. Ama belin konusunda ne yapardım hiç bilmiyorum. Başkasının belini çalmak maalesef mümkün değil.”

Israrı sayesinde, BBC’nin gösterime sokmayı düşündüğü programları tanıtmak için kullandığı, yarım saatlik bir sefere mahsus programlardan oluşmakta olan “Komedi Tiyatrosu”unda “Mutlu Evililik?” isimli bir bölüm için seçmeye katılma şansı yakalar. Görüşmede senaryo yazarları Tony veBill, yapımcı Dennis ve erkek başrol oyuncusu Clive vardır. Barbara –sahne adıyla Sophie Straw- bir şekilde hepsini etkilemeyi başarır. Ekip olarak giriştikleri iş beğenilince diziye dönüşür. Dizi de öylesine tutulur ki Barbara/Sophie bir yıldıza dönüşür.

Kitabın başlarında bunlar yer alırken ilerleyen sayfalarda dizinin dört sezonu boyunca ve sonrasında olanları okuyabilirsiniz. Dizi sezonları yanı sıra Barbara/Sophie başta olmak üzere ekibin diğer üyelerinin hayatlarının gidişatları da işlenmektedir.

“Eğitim denen meret, madem eğlenceyi ve eğlenceye değer veren insanları hor gören zihinler üretiyor, o zaman korkunç bir şey olmalı, diye düşünüyordu.”

Eserlerinde müziğe ve spora, özellikle de futbola sıkça yer veren Nick Hornby’nin High Fidelity, About A Boy gibi bazı kitapları filme uyarlanmış. Kendisi de An Education, Brooklyn gibi filmlerin senaristliğini üstlenmiş.

Komik Kız, Barbara/Sophie’nin maceralarını anlatırken bir yandan da 1960ların İngiltere’sindeki gündelik hayata dair ufak bilgiler veriyor. Mesela o dönem İngiltere’deki eşcinsellerin durumu. Zira eşcinseller suçlu muamelesi görüp, hapse atılma korkusu yaşıyor ve kimliklerini gizli tutmak zorunda kalıyorlarmış.

“Cinsel Münasebet Suçlarıyla ilgili yeni yasa tasarısı nihayet Parlamento’da görüşülmüştü; yasada değişiklik yapılacak ve artık eşcinsellerin hapse atılmaktan korkmasına gerek kalmayacaktı. Roy Jenkins ‘Bu sakatlıktan mustarip kişiler ömür boyu sırtlarında ağır bir utanç yükü taşıyorlar,’ demişti. Bill onun aslında iyi bir şeyler söylemeye çalıştığını farz etmişti, ama sonuçta bu sözler kimsenin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamamıştı.”

Televizyon ve şov dünyasını anlatan Komik Kız, hafif, rahat okunan bir kitap. O dönemin İngiltere’sindeki hayata eleştirel bir bakış atmayı da ihmal etmemiş. Bu sıcak yaz günlerinde tatil yerlerinde ya da evinizde otururken rahat, eğlenceli ama içi boş olmayan bir kitap okumak isterseniz Nick Hornby’nin bu ve diğer kitaplarına başvurabilirsiniz.

  • Komik Kız
  • Yazar: Nick Hornby
  • Çeviren: Zeynep Baransel
  • Türü: Roman
  • Basım Tarihi: Nisan 2016
  • Sayfa Sayısı: 395 Sayfa
  • Yayınevi: Sel Yayıncılık

Perge Dündar
Latest posts by Perge Dündar (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Furuğ bir Leyla…

Read Next

Yeni Bir Türün Doğuşu; Triffidlerin Günü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram