TEPE; İtaatkar türlerin değil kardeşliğin çizgisi…

Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlanan TEPE, alışkanlıklarınızı değiştirecek ve sizi çizgi roman serüvenine davet edecek bir çalışma.

Fırat Yaşa’nın TEPE isimli çizgi romanı Karakarga Yayınları etiketiyle geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yayımlandı. İlk baskısını 2016’nın Haziran ayında yapan kitap çok geçmeden Kasım ayında ikinci baskısını yaptı.

TİMAŞ
TİMAŞ

TEPE, Mur ve Rat’ın hikayesini anlatıyor… Kabilesinden ve insanlardan uzaklaşmayı tercih eden, aynı zamanda annesinden kendisine geçmiş olan hayvanlarla konuşabilme özelliğine sahip olan Rat ve Gökbaba’nın itaatkar insanlarının elinden kaçarken annesini kaybetmiş Mur isimli bir ceylanın hikayesi.

Mur ve annesi tanrıya kurban edilmek üzere insanlar tarafından yakalanır. Kurban edilmelerine ramak kala ikisi de insanların elinden kaçmayı başarır. Ceylanların kaçması üzerine tanrının gazabından korkan insanlar amansız bir takibe başlarlar. Ceylanların peşine düşen insanlar önlerine gelen tüm canlıları yok ederek yollarına devam eder.

Fırat Yaşa’nın çizgileriyle hayat verdiği hikaye bir Maya masalı… Ve hikayenin geçtiği zaman dilimi kitabın başlangıcında şu şekilde ifade ediliyor.

Senin zamanında değil
Benim zamanımda da değil…
İnsanın hayvanlıktan çıkmaya başladığı zamanda
Hayvanların zamanının sona ermeye başladığı zamanda
Yalnız, yaşlı ve taze dünyanın insan eliyle değişmeye başladığı zamanda
Yalnız, yaşlı ve hala taze dünyada…

Rat’ın dostu olan tilkinin insanlar hakkında söylediklerinin fazlasıyla gerçek olduğu bir dönemde gelişiyor hikaye.

“Sizden korkulur..”
“Hiçbir şeye güvenilmez..”
“İnsana hiç güvenilmez..”

İnsanlar hakkındaki görüşlerinden emin olan tilki bu durumun doğruluğunu hayatını vererek gösteriyor. Gökbaba’nın itaatkar insanları “ölüm gelecek korkusuyla” öldürerek yol alıyor.

Bu romanda iyi ile kötü arasında ki amansız mücadeleye yer veriliyor. Türler arasında kardeşleşme ve düşmanlaşma eğilimlerinin incelikle verildiği kanaatindeyim. Romanın sayfalarında ilerledikçe iyilerin kazanacağına dair inancınız sürekli diri kalıyor. Kaçış hikayesiyle başlayan yaşam mücadelesi iyilerin de varlığına işaret ediyor.

TEPE’deki çizimler dönemine uygun ve okuru hikayenin içine çeker nitelikte. Yapılan renklendirmeler her sayfayı farklı bir estetikle sunuyor.

Mur ve annesinin yolları ayrılmış ve artık yolları Rat’la kesişmiştir. Rat’ın tilki dostu hayatını kaybedince ikili artık birlikte yolculuk edecektir. Mur ve Rat artık birliktedir ve yollarına Mur’un annesini bulma kararlılığıyla devam ederler.

Fırat Yaşa; Mezopotamya’da, Göbeklitepe’de 12 bin sene önce başlayan hikayeyi resmederken tanrının elçiliğine soyunan bir ihtiyarın insanları etkisi altına alışını ve bu insanların Gökbaba’nın elçisine itaat edişini çizgileriyle güçlendirdiği bir anlatımla ortaya koyuyor. Hikayenin içinde ataerkil ve anaerkil toplumların birbirinden farklılıkları ise ince bir anlatımla sunulmuş.

TEPE, insan türünün kendisinden başka türleri ve hatta kendi türünü yok edişini, bunun nedenlerini irdeliyor. Bağnazlıkla yönetilen toplulukların, tanrı korkusuyla neler yapabileceğini açıklıkla anlatıyor.

Fırat Yaşa’nın, 200 sayfalık çizgi romanında uzun ve etkileyici bir anlatımı var. TEPE, ülkemizde çizgi roman türünün gelişim seyrinde önemli bir yapı taşı olarak değerlendirilmeli. Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlanan TEPE, alışkanlıklarınızı değiştirecek ve sizi çizgi roman serüvenine davet edecek bir çalışma.

 

  • Tepe
  • Yazar-Çizer: Fırat Yaşa
  • Türü: Çizgi Roman
  • Baskı Yılı: Baskı Kasım 2016
  • Sayfa Sayısı: 200 Sayfa
  • Yayınevi: Karakarga Yayınları

 

Gün Çağ Aydın
Takip için
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

-Güncellendi- Yayınevlerinden KHK’ye tepkiler

Read Next

Günışığı Kitaplarıyla Okula Merhaba

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram