Tevfik Uyar’ın Yeni Romanı “Kızıl Sürgün” Yayımlandı

Tevfik Uyar’ın kaleme aldığı yeni romanı “Kızıl Sürgün”, Destek Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bilim alanında yaptığı çalışmalar ve bilimkurgu türündeki kitaplarıyla tanıdığımız Tevfik Uyar, yeni romanı Kızıl Sürgün ile bir kez daha okurlarının karşısına çıkıyor. Bilimkurgu arkaplanına sahip olan kitap, hiçbir işlevi olmamasına rağmen Mars’ta konumlandırılmış bir kamu kuruluşuna tayini çıkan Ömür’ün Mars seyahati öncesinde yaşadıklarını konu alıyor.

Kızıl Sürgün Tanıtım Yazısı

“Kimi gece uyanırsın… Dünya’daymışsın gibi gelir. Sanki hiç buradan ayrılmamışsın gibi. Sanki kafanın içi buradaki bir güne ayarlanmış gibidir. Etrafta gördüğün ne varsa, buradaki bir günün detayıymış gibi gelir sana. Daha yataktan zıplayıp kalkarken yerçekiminin azlığından anlarsın bir tuhaflık olduğunu. Pencereler yüksektedir orada. Ayaklarının ucunda yükselip de perdeni kaldırınca o loş aydınlığın zindan pembeliğine sahip olduğunu görürsün ve rüya bozulur. Nefesin kesilir yani birader… Bildiğin kesilir. Böyle bir ağlayasın, bağırasın gelir. O sırada gökte gördüğün en parlak yıldıza bakar, onu Dünya farz eder, ağlarsın. On kişiden dokuzuna olmuştur bu. Sana da olursa çok paniğe kapılma. Utanma da ağlamaktan. Söylediklerimi hatırla. Bu duygu öğlene kalmaz geçer.”

TİMAŞ
TİMAŞ

Kızıl Sürgün, hiçbir işlevi olmamasına rağmen Mars’ta konumlandırılmış bir kamu kuruluşuna tayini çıkan Ömür’ün Mars seyahati öncesinde yaşadıklarını konu alıyor. KIZIL SÜRGÜN, alternatif bir evren ve tarihte günümüz insanıyla kurgulanmış, bilimkurgu arka planına sahip olsa da tüm edebiyat okurlarına hitap eden bir dram. Edebiyat alanında daha çok bilimkurgu öyküleriyle tanıdığınız Tevfik Uyar’ın bu eleştirel romanını elinizden bırakmadan bir solukta okuyacaksınız.

Tevfik Uyar, yeni romanını kısaca şu şekilde tanımlıyor:

Kızıl Sürgün, siyasi sebeplerden ötürü hiçbir işe yaramayan, göstermelik, sırf olsun diye var olan “Mars İşleri Daire Başkanlığı”na tayin edilen ve Mars seyahatine hazırlanan bir kamu çalışanı uzmanın yaşadıkları hakkında. Bilimkurgu arkaplanına sahip bir dram.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Klasik Müzik Fenomeni Türkiye’ye Geliyor

Read Next

Hipokrat, Duru Tiyatro’da Sahnede

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram