“Tiridine, Suyuna da…”

Günümüzde Anadolu’nun çeşitli yörelerindeki mutfak o coğrafyanın binlerce yıllık kültürünün ürünüdür ve adeta bir açık hava müzesidir.

Esas olarak insanların yiyecek konusundaki kültürünü, bahse konu malzemelerin doğada bulundukları şekliyle değil de, onları hangi biçimde değiştirerek tükettikleri belirler. Bu belirleme süreci çok zengin bilgileri içerir. İşte yazımıza konu ettiğimiz kitap da bu sürecin / süreçlerin imbiğinden geçmiş yemek ve yemek kültürü üzerine usta bir kaleme ait.

Tiridine-1

Bizim coğrafyamızdaki yedi bölgemizin mutfak kültürleri, kitabın ana eksenini oluşturuyor. Marmara bölgesi, Ege bölgesi, Akdeniz bölgesi, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinin mutfakları ve malzemeleri adeta masanızı süslüyor okurken. Bu yedi coğrafi bölgemizden tam 101 tarif mutfağınızda el altında bulunması lazım gelecek cinsten.

Yazar, bölgesel yeme içme kültürlerini kurgularken, halkların etnik ve inanç farklılıklarının sofraları nasıl zengin ve kardeş kıldığını da akıcı bir üslupla anlatıyor.

Bu toprakların ortak mirasını oluşturan pişirme teknikleri de ihmal edilmemiş: çiğ yemek, açık ateşte pişirmek, saç kavurma, fırında, az yağda kızartma, derin yağda kızartma, külde pişirme, ütüleme, güveçte, kiremitte, haşlama ve buğulama vb.

Okudukça anlıyoruz ki, toplumların yemek kültürleri; tüketilen gıdalar, bunları hangi pişirme teknikleriyle hem hal ettikleri ve bu bağlamdaki inanışlarına kadar pek çok unsurdan oluşmakta. Bildiğiniz üzere toplumu birbirine bağlayan kültür zamklarının birincisi dil, ikincisi din üçüncüsü de yeme içme kültürüdür. Anadolu’nun kadim halkları da bu konuda geniş bir etkileşim içinde olmuşlardır.

Tiridine-2

Kitapta benim çok öğretici bulduğum ve isabetli bir kısım olan “tencere halleri” ne dikkat isterim. Mutfakların adeta esas aktörü tenceredeki pişirme tekniklerini yazar şu şekilde özetleyerek tarifliyor:

Yahni, pilaki, kalye, borani, dible, çullama, dizme, silkme, oturtma, bastırma, terletme, demleme. Nasıl ama? Harika değil mi? Hepsini bir arada görünce gerçekten zenginlik ortaya çıkıyor.

Kitap, tüm bu bilgilerin yanında okuyucuya, mutfak ölçüleri konusunda pratik bilgileri takdim ederken, yöresel bir sözlüğe ve ciddi bir kaynakçaya da yer veriyor.

Günümüzde Anadolu’nun çeşitli yörelerindeki mutfak o coğrafyanın binlerce yıllık kültürünün ürünüdür ve adeta bir açık hava müzesidir. İşte usta işi bu kitap, bu müzeyi çalışma masanıza, okuma koltuğunuza, mutfak tezgâhınıza taşıyor.

Afiyetle efendim…

Tiridine-3

  • “tridine, tiridine, suyuna da bandım…”
  • Tarihin süzgecinde yöresel mutfağımız
  • Yazar: Deniz Gürsoy
  • Türü: Yemek
  • Baskı Yılı: 2013
  • Sayfa Sayısı: 191 Sayfa
  • Yayınevi: Oğlak Yayıncılık

Serdar Şahinkaya
Latest posts by Serdar Şahinkaya (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Peri Gazozu’nun İzinde Cin Aynası

Read Next

Şölen!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram