Tiyatro dijitalde: tiyatro.net platformu kuruldu

Koronavirüs nedeniyle uzun süredir kapalı olan tiyatro perdeleri dijitalde açılacak. Tiyatro oyunları artık tiyatro.net ile izleyiciyle buluşacak. İlk gösterim ise 31 Aralık Perşembe günü yapılacak.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun süredir tiyatro oyunları yapılamıyor. Hem tiyatrocular hem de tiyatroseverlerin daha fazla sahnelerden uzak kalmaması için tiyatro.net platformu kuruldu. Komediden drama, çocuk oyunundan maceraperest oyunlara birçok farklı eser artık bu dijital platformda seyirciler ile buluşacak.

31 Aralık Perşembe gününden itibaren kullanıcılara hizmet verecek olan platformun açılış toplantısına ise Yasemin Yalçın, İlyas İlbey, Cemal Hünal, Kamuran Akkor, Onur Şenel, Kemal Başar gibi sanatçılar katıldı.

Açılışta konuşan oyuncu Onur Şenel, “Her yerde maalesef oyunlarımızı istediğimiz yere ulaştıramıyoruz. Artık tiyatronet sayesinde ister Avusturalya’da olun, İster Iğdır’da olun artık oyunlarımızla seyircilerimiz bir araya gelecek” dedi. Oyuncu Cemal Hünal ise “Koronavirüs bize ilginç bir vesile oldu. İlk canlı Instagram oyunumuzu 14 bin kişiye oynadık. Üzerine Onur bu fikri gelişti. Çok güzel bir iş oldu. Çok mutlu oldum. Tiyatro oyunlarına erişebilmek için çok rahat pratik. İnsanların kendi vakitlerinde tiyatroya ulaşabilecekleri ve arkadaşları ile paylaşabilecekleri bir platform oldu” ifadelerini kullandı.

Açılışa uzaktan görüntülü bağlantı ile katılan Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey, “Tiyatrocular olarak size teşekkür borcumuz var. Çabalarınız için teşekkür ediyorum” derken, yine uzaktan bağlantı ile görüntülü olarak katılan Ali Poyrazoğlu da “Biz oyunlarımızı genelde Ankara, İzmir, İstanbul gibi şehirlere turneye gidiyoruz ama herkes izleyemiyor oyunlarımızı. Trabzon’daki bir dağın başındaki öğretmen oyunumu izleyemediği için ne kadar üzüldüğünü bana mektup yazıyor. Yine yurt dışında Türkçe konuşan insanlar var. Buralara gittiğimizde izdiham oluyor izleyemiyorlar. Bütün bu engeli dijitalleşmenin sunduğu nimetler sayesinde aşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Exxen Dizisi ‘Şeref Bey’den İlk Fragman Yayınlandı

Read Next

Talât Sait Halman Çeviri Ödülü 2020 Değerlendirmelerinde Dört Çevirmen Finale Kaldı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *