Tom Bombadil’in Maceraları

Tolkien’in benzersiz karakterlerini, etkileyici şiirlerini, “fildişi veya kristal” ayını, “gümüşten” dünyasını,  “renksiz bir ışık diyarını” okumak ve bunlara dair ayrıntı ve açıklamalarla aydınlanmak insanı büyülüyor.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi hayranlarının kaçırmak istemeyeceği Tom Bombadil’in Maceraları, İthaki Yayınları ile okuyucuyla buluşuyor. Niran Elçi’nin çevirisi, Pauline Baynes’in illüstrasyonları, Christina Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’un ayrıntılı notlarıyla okumak oldukça eğlenceli ve tatmin edici oldu.

Tom Bombadil kimdir?

Çılgın Tom’u daha önce Yüzüklerin Efendisi, Yüzük Kardeşliği’nde görmüştük, ama filmlerde görünmeyince hayal kırıklığına uğramıştık. Frodo, Sam, Merry, ve Pippin’i ölümden kurtarmıştı, sonra da Tom ve karısı ile yemek yemişlerdi. Burada sarı çizmeli, parlak mavi ceketli, kızıl saçlı ve uzun sakallı garip bir karakter olarak gördük Tom’u. Yüzükten etkilenmiyor ama yüzüğü taşımayı ve yok etmeyi de istemiyordu. Çünkü Orta Dünya’daki olayları önemsemiyor bu sevimli yaşlı adam. Evet, Yüzük Kardeşliği Tom’u böyle bırakmıştı. Geriye hem kitaptaki karakterleri hem de okuyucuyu heyecanlandıran Tom hakkındaki gizemler ve şiirler kaldı. Her yönüyle garip ve şen şakrak Tom’un maceralarını da bu kitapta okuyoruz,  hala gizemli ve eğlenceli.

Kitapta neler var?

Sadece Tom Bombadil değil, başka şiirleri ve şarkıları da bir araya getiriyor. Bu şiirlerin her biri eğlenceli, melankolik, gizemli ve olağanüstü. Aslında Tolkien şiirleri için, “aslında şahsi bir hobi olan şeyin değerlendirilmesi veya eleştirilmesi konusunda kendisinden kuşku duyduğunu” söylese de, okuyucu kesinlikle aynı şeyi düşünmüyor. Zaten Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’ndeki şiirler ve şarkılardan, Tolkien’in ne kadar becerikli olduğunu görebiliyoruz da. Kitapta ayrıca şiirler üzerine notlar ve açıklamalar var. Tolkien’e hayran olan bir okuyucu, bu kısımları okurken de büyük keyif duyacaktır.

Tolkien’in benzersiz karakterlerini, etkileyici şiirlerini, “fildişi veya kristal” ayını, “gümüşten” dünyasını,  “renksiz bir ışık diyarını” okumak ve bunlara dair ayrıntı ve açıklamalarla aydınlanmak insanı büyülüyor. Daha ne diyebilirim, yeniden Tolkien’in kitabıyla buluşmak büyük zevk! Herkese iyi okumalar!

  • Tom Bombadil’in Maceraları
  • Yazar: J.R.R. Tolkien
  • Çeviri: Niran Elçi
  • Türü: Fantastik
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 304 Sayfa
  • Yayınevi: İthaki Yayınları

Latest posts by Şimal Özbek (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

2017 Yılının En Çok Satan 10 Kitabı Belli Oldu!

Read Next

Ruh Çoktan Terk Etti, Bedense Ölmek Üzere…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram