Trajik, Karanlık ve Gizemli: Edgar Allan Poe’nun Türkçe Yazılmış İlk Biyografisi Raflarda!

Koray Sarıdoğan’ın yazdığı Edgar Allan Poe: Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı Kuzgun, Destek Yayınları biyografi serisi kapsamında raflardaki yerini aldı.

Karanlığı, şiirlerine ve öykülerine özel değildi: Edgar Allan Poe, ceninden mezara dek ruhani bir karanlığın içinde yaşadı.

Mezar görünce ağlayarak kaçan bir çocuktan, cesetleri, dirilen ölüleri, öte âlemleri anlatan bir yazara dönüştü.

Hayatı ve sanatı bir madeni paranın iki yüzü gibi birbirine bağlı olan Poe, yaşarken istenmeyen adamdı ama aradan geçen yüzyıllar, onun ne kadar güçlü bir akıl ve kalem olduğunu gösterdi.

“En Korkunç Canavarlar Ruhlarımızda Gizlenenlerdir”

Son yılların üretken isimlerinden Koray Sarıdoğan, Edgar Allan Poe’nun hayatını ve sanatını, bir roman kahramanını anlatır üslubuyla ama muhtelif kaynakların sunduğu gerçeklerden kopmadan kaleme aldı.

Edgar Allan Poe: Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı Kuzgun, Destek Yayınları Biyografi serisi kapsamında raflardaki yerini aldı

“Hayal kuranlar, sadece geceleri düş görenlerin gözden kaçırdığı pek çok şeyi fark eder.”

Edgar Allan Poe yalnızca şiir, korku, polisiye, gotik, bilimkurgu gibi türleri değil bütün bir edebiyat mirasını etkiledi. Karanlık, tedirgin ve tekinsiz ruhlarımız bugün bile onun kelimeleriyle sarsılmaya devam ediyor.

Çağlar, dönemler içinde algılar, sanatsal ve edebi zevkler değişti; hakikat bin kez bükülüp başka bir hakikate evrildi ama Poe, kendi zamanını da kendinden sonraki zamanları da aşarak edebiyat tarihinin en yüksek zirvelerindeki yerini korumayı sürdürdü.

Poe’nun değerini ortaya çıkaran, insanların onu sonradan anlaması değildi; zamanın ruhu ve edebiyat tanrısı onun adını tarihe ve belleklere kazıdı. Kendisi de hikâyelerindeki tuhaf öngörüleri gibiydi: Vaktinden önce gönderilmişti. (Tanıtım bülteninden)

Yazar Hakkında:

14 Ağustos 1987’de Ankara’da doğdu. Alanya’da büyüdü.

Lisansını Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, yüksek lisansını SAÜ Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı’nda Ahmet Mithat Efendi’nin “Dağarcık Dergisinin Çeviri Yazısı, Sistematik İndeksi ve Tahlili” teziyle tamamladı.

Edebiyat mecrası KalemKahveKlavye.com’un kurucu editörü.

KalemKahveKlavye, 221B Dergi, Episode Dergi, TR!P Dergi, Ayı Dergi gibi süreli yayınlarda, “Bana Bi’ Şey Olmaz: HIV Pozitif Öyküler” gibi derleme kitaplarda yazılarıyla yer aldı. Çoğunlukla edebiyat araştırma ve eleştirisi, kitap incelemeleri ile alternatif kültür ve ezoterik araştırmalar üzerine yazılar kaleme alıyor ve dosyalar hazırlıyor.

KalemKahveKlavye.com’un yanı sıra kurumlara, yayınevlerine, yazarlara ve yazar adaylarına freelance olarak editörlük çözümleri sunuyor. Proje kitaplar hazırlıyor. Ve yazmaya -elbette- devam ediyor.

Alanya-İstanbul arasında yaşıyor.
Evli ve iki kedi babası…

 

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Mahir Ünsal Eriş’ten Yeni Kitap: Diğerleri

Read Next

‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ Sergisi İzmir’de Yeniden Açılacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram