Trakya Kitap Fuarı’nda da İhsan Eliaçık Engellemesi

Kayseri Kitap Fuarı’nda Tekin Yayınevi yazarlarından İhsan Eliaçık’a yönelik gerçekleştirilen saldırının yankısı hala sürerken bir engelleme haberi de 25 Ekim’de Çorlu’da başlayacak olan Trakya Kitap Fuarı’ndan geldi.

Necdet Saraç’ın twitter hesabından ortaya çıkan sorun şu şekilde duyuruldu; “Baskı ve korku ortamına itiraz ettiğimiz için İhsan Eliaçık’ı bilerek ve isteyerek Trakya Kitap Ve Eğitim Fuarı’na davet ettik. Eliaçık ya da bir başka yazar üzerinden pazarlık yapmayı reddettiğimiz için Trakya Kitap Ve Eğitim Fuarı’ndan çekiliyoruz.”

Aynı zamanda Siyah Beyaz Yayınları, Necdet Saraç ve Murat Kaplan imzalı bir deklerasyon yayınlandı. Trakya Kitap Fuarı’nda ortaya çıkan krizi açıklayan deklerasyon şu şekilde;

TRAKYA KİTAP FUARI’NDAN ÇEKİLİYORUZ!

Çorlu Ticaret Ve Sanayi Fuarcılık Anonim Şirketi ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde yarın başlayıp 29 Ekim’de bitecek “Trakya Kitap Ve Eğitim Fuarı” organizasyonundan yapılan müdahalelerden dolayı çekiliyoruz.

Kayseri’de saldırıya uğrayan İlahiyatçı İhsan Eliaçık’ın, düşünce, ifade ve inanç özgürlüğü kapsamında “Onur Konuğu” ilan etmemiz bazı çevreleri rahatsız etti. Fuara iki gün kala Kalkınma Ajansı fuara vereceği desteği iptal etti, bu iptalin hemen arkasından da fuarın yapılacağı alanı işleten şirket  “Sosyal Medya ve bazı medya kanallarında yayınlanan İhsan Eliaçık’ın Trakya Kitap Ve Eğitim Fuarı’nın olduğuna dair iddialar, tamamen asılsızdır. Fuar programı Trakya Fuar Merkezi Yönetimi tarafından ayrıca gözden geçirilecektir” şeklinde bir açıklama yayınlandı.

Kitap fuarları farklı görüşlerin, farklı kültürlerin buluşması gereken ortam olması gerekirken, buralarda da dayatmaları kabul etmek mümkün değildir.

Yaratılan baskı ve korku ortamına itiraz ettiğimiz, düşünce, ifade ve inanç özgürlüğünden yana olduğumuz için İhsan Eliaçık’ı bilerek ve isteyerek “Trakya Kitap Ve Eğitim Fuarı”na davet ettik. Ne Eliaçık için, ne de fuara davet ettiğimiz bir başka yazar veya konuk üzerinden pazarlık yapmayı reddettiğimiz için “Trakya Kitap Ve Eğitim Fuarı”ndan çekiliyoruz.

Hem baskılara ve müdahalelere boyun eğmeyeceğimizi, hem de Trakya’nın düşünce özgürlüğünün sembolü olduğunu göstermek amacıyla bu fuarı aynı içerikte ve daha da güçlü katılımcılarla önümüzdeki günlerde yapacağımızı kamuoyuna saygı ile duyurur, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana olan herkesi de dayatmalara karşı ortak tavır almaya ve dayanışmaya davet ederiz. 24 Ekim 2017, İstanbul

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Üç Başlı Ejderha

Read Next

Senaryo Yazım Teknikleri ve Film Öyküleri

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *