Türk Sinema Vakfı’nın Düzenlediği Sinema Atölyeleri Başladı

TÜRSAV’ın düzenlediği Sinema Atölyeleri 30 Eylül’de başladı. Eğitimlerde, ilk filmini yapmaya hazırlanan yönetmen adaylarının ve sinema öğrenimi görenlerin film endüstrisine uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amaçlanıyor.

Türk Sinema Vakfı’nın (TÜRSAV), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlediği “Sinema Atölyeleri” 30 Eylül’de başladı. Kurmaca filmler kapsamında “İlk Yönetmenlik” ve “Senaryo Yazımı” olarak iki kategoride verilecek eğitimler Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde 25 Kasım’a kadar devam edecek.

Eğitimlerde, ilk filmini yapmaya hazırlanan yönetmen adaylarının ve sinema öğrenimi görenlerin film endüstrisine uyum sağlamalarını kolaylaştırmak amaçlanıyor.

 İLK YÖNETMENLİK ATÖLYESİ

İlk filmine hazırlanan yönetmen adaylarına yönelik ‘İlk Yönetmenlik Atölyesi’ senaryoya yaklaşım ve mizansen analizinden, yönetmenlerin film setinde birlikte çalışacağı ve yöneteceği kamera arkası ekip ve oyuncularla ilişkisine ve çekim sonrası işlemlere kadar, film yapım sürecindeki deneyim aktarımlarını içeriyor.

‘İlk Yönetmenlik Atölyesi’ süresince, Ömer Uğur (yönetmen/senarist), Aydın Sayman (yönetmen), Michael Önder (yönetmen), Hüseyin Karabey (yönetmen) Alkım Özmen (yardımcı yönetmen ), Eyüp Boz (görüntü yönetmeni), Meryem Yavuz (görüntü yönetmeni), Selda Ülkenciler (sanat yönetmeni), Sevil Demirci (yapımcı), Mevlüt Koçak (kurgu yönetmeni), Nur Sürer (oyuncu), Emre Yetim (oyuncu), Ahmet Hızarcı (stüdyo yönetmeni) eğitim verecek.

SENARYO YAZIM ATÖLYESİ

Profesyonel senaristler tarafından verilecek eğitimlerle, akademik eğitimde alınan yazım çalışmalarının pratiğe uygulanması ve senaryo yazarlığının temel unsurları analiz edilmesi hedefleniyor.

‘Senaryo Yazım Atölyesi’nde ise Ayhan Sonyürek (senaryo yazarı, Senaristbir başkanı), İlker Barış (senaryo yazarı, Senaristbir eski başkanı), Atay Sözer (senaryo yazarı), Hüseyin Kuzu (senaryo yazarı,eğitmen), Zeliha Doğan (senaryo yazarı), Berna Yeşilyurt (senaryo eğitmeni) eğitim verecek.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Johnny Nash Vefat Etti

Read Next

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2020 Kazananları Belli Oldu

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *