Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Gülşen İşeri’ye ‘Düşünce ve İfade Özgürlüğü’ Ödülü

Türkiye Yayıncılar Birliği 2021 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu.

2021 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nin yazar kategorisinde ödül, Notabene Yayınları tarafından yayınlanan ‘Ateşin ve Sürgünün Gölgesinde-Kentsel Dönüşüm’ kitabının yazarı ve İnkilap Kitabevi Yayın Direktörü Gülşen İşeri’ye verildi.

Ödülünü Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği Başkanı Mustafa Aksoy ve PEN Yazarlar Derneği 2. Başkanı Halil İbrahim Özcan’dan alan İşeri, “Yazarım ve hakikat işçiliği yapıyordum. 2014 yılında çıkarttığım ‘Ateşin ve Sürgünün Gölgesinde Kentsel Dönüşüm’ kitabım 2017 yılında CİMER’e şikâyet edildi ve yargı süreci başladı. Acı olan duruşmaya gidip hâkimin karşısında yazdıklarımı savunuyor olmamdı, bu gerçekten insanın ruhunu ezen, zedeleyen bir durumdu. İlk duruşmamda dava düştü. Hani diyoruz ya, keşke bu ödülü bunun için almasaydık, evet keşke… Ben de diyorum ki keşke demokratik bir ülke de yaşasaydık. Keşke! O yüzden keşkeklerimiz bitmeyecek ama şu da bir gerçek, bu ödül, aslında bizim korku duvarlarımızı yıkıyor” dedi.

Kitabevi Emek Ödülü 25 yıldır Adana’da hizmet veren Karahan Kitabevi’ne, özel ödül ise Avukat Mehmet Ümit Erdem’e verildi.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sıra Dışı Bir Eser: Bizsiz Dünya

Read Next

15. Eğitimde Edebiyat Semineri için geri sayım başladı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *