Türkiye’nin yakın tarihi; “Unutmalar Şehri”

Türkiye’nin yakın tarihini anlatan “Unutmalar Şehri” romanı çok kısa sürede 6. baskısını yaptı. Çorum olaylarının yanı sıra tutkulu bir aşkı da konu edinen roman 324 sayfa.

Kitabın yazarı Cevat Turan: “Çorum olaylarını yazdım, çünkü ben orada büyüdüm. Olayların içinde yaşadım. Tank seslerini, barikat ateşlerini, umudu ve gözyaşını gördüm ve tanık oldum. O nedenle romanda tarif ettiğim mekânlar, caddeler, evler ve sosyal doku, çok iyi gözlem yaptığım alanlardır. Bu roman sadece geçmişi alıp getirmeyecek okurlara, geleceğe de bir deneyimi, acının rengini, umudun bir bedende nasıl yok olup gidişinin gerçeğini anlatarak not düşecek” derken soruyor da:

“O dönemde aşksız devrim olmaz, devrimsiz de aşk olmazdı. Ask ve zafer uğruna neleri feda edebilirsiniz?

Zafer, Devrim, Ask, Gurur, Vatan, Millet ve İnanç…

Aşk kendini ötekinin suretinde sevmekse, ona giden yolda engel koyan kimdendir?”

Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını aralayarak okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleştiren Cevat Turan, romanında gazeteci Alper ile Esma’nın umarsız aşkını, Kızıl Ömer ile Kara Bebek’in ölümcül mücadelesini, CIA ajanı Peter’le siyaset, bürokrasi, örgütsel bağlantıları, ihanetleri ve birçok masum insanın kaderini felaketle birleştiren kesişmeleri anlatıyor.

“Unutmalar Şehri” yakın dönem toplumsal çalkantıları ve gündelik yaşamının edebi bir ustalıkla anlatıldığı, sürükleyici ve her anının soluksuz okunduğu bir roman. Bu yıl “Yunus Emre Edebiyat ve Roman Ödülü”nü de alan Turan, okurlarıyla çeşitli buluşmalar gerçekleştirmeye, söyleşiler yapmaya ve kitabını imzalamaya devam ediyor.

Cevat Turan Kimdir?

Çorum doğumlu Cevat Turan’ın ilk ürünleri (şiir ve yazıları) 1983 yılında Çorum gazetesi ve bu gazetenin kültür-sanat ekinde yayımlandı. İlk gençlik yıllarında, yayın hayatını Ankara’da sürdüren Sanat Rehberi’nde şiirleri yayımlanan; Gençlik Dünyası gazetesinde kültür-sanat ve güncel politika yazıları kaleme alan yazarın, “Usuldan Bir Hüzün” (Çivi Yazıları Yayınevi), “Gözlerine Sakla Beni” (Günizi Yayıncılık) ve “Çoklu Yalnızlıklar” (Komşu Yayınları) adında üç şiir kitabı; yine Komşu Yayınları’ndan çıkan “İnsanın Üşüdüğü Yer” adında bir de öykü kitabı bulunmaktadır. Yasakmeyve şiir dergisinin hazırladığı Türkiye Şiir rehberi’nde de yer alan yazarın, Cumhuriyet Kitap eki, Dünya gazetesi kitap eki, Sözcü kitap eki, Aydınlık Gazetesi kitap eki, Berfin Bahar, Islık, Yasakmeyve ve Varlık dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanmış; şiir anlayışı ve kitapları üzerine yazılar kaleme alınmıştır. Turan’ın, bazı şiirleri ise çeşitli müzisyenler tarafından bestelendi. Evli ve 3 çocuk babası olan Cevat Turan, sahibi olduğu güncel haber sitesi www.sonmedya.com.tr’de köşe yazarlığı ve Yazın-Sanat Kooperatifi üyeliğinin yanı sıra, halen bir şirketler topluluğu grubunun yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir. “Unutmalar Şehri” temmuz ayında Yunus Emre Edebiyat ve Roman Ödülünü almış bulunmaktadır.

  • Unutmalar Şehri
  • Yazar: Cevat Turan
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2017
  • Sayfa Sayısı: 324 Sayfa
  • Yayınevi: Puslu Yayıncılık
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Saldıran güç mü? Savunan güç mü?

Read Next

“Hakikat Nedir?” Sorusunun Peşinde

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *