Tutkunun Peşinde: Amok Koşucusu

Amok Koşucusu doktor olarak insanlara yardım etmenin vicdani yükümlülüğüyle kendi iç çatışması arasında kalmış bir adamın öyküsünü anlatıyor.

Uzun zamandır okumak istediğim ama zamanını beklediğim bu kitabı elime aldığımda nasıl bir sürprizle karşılaşacağımı merak ediyordum. Stefan Zweig zihnin derinliklerinde gezen her kitabında zihni labirente çeviren bir yazar. Zweig, günümüzde de en çok okunan yazarlardan biri ayrıca onu hümanist kişiliğiyle de tanırız.

Stefan Zweig, Viyana’da dünyaya geldi. Zweig henüz küçük yaşta ciddi bir eğitim aldı. Lise yıllarında şiirler yazmaya başladı. Nazilerin baskısı yüzünden kentinden ayrıldı. Yaşanan insanlık dramına dayanamayan Zweig daha sonra karısıyla birlikte intihar etti. Ayrıca savaş karşıtı olan Zweig bunu her koşulda dile getirmeye çalıştı.

Yazar kitabında akıcı bir dil kullanmakla beraber kitap boyunca okuru kendine bağlamayı başarıyor. Kitap doktor olarak insanlara yardım etmenin vicdani yükümlülüğüyle kendi iç çatışması arasında kalmış bir adamın öyküsünü anlatıyor. Adam yaşadığı vicdan azabıyla ve duygularıyla kendini bir “Amok” koşucusu olarak tanımlıyor. Amok, Malezya’da durmaksızın koşma halinde olan bir tür hastalık olarak biliniyor. Kendi ölümüne koşan adamın hikayesini anlatan bu kitap tutkunun peşinde sürüklenen, yok etme arzusundan yok olma arzusuna savrulan insanları ele alıyor.

Stefan Zweig ve Psikoloji

Psikolojik birikimlerini kitaplarına yansıtan Zweig yazarlığının yanı sıra iyi bir psikologtur. Freud ve psikolojiye olan ilgisi sık sık kitaplarına yansır. İnsan psikolojisinin derinine iner yazar. Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur.

Bu kitabındaki şu sözleriyle insan psikolojisini gözler önüne serer; “Herkes en azından bir parça delirir.

Ayrıca Zweig insan derinine şu sözleriyle değiniyor; “İnsan her şeyini kaybettiğinde, elinde kalan son şey için umutsuzca savaşır.

Stefan Zweig’in Amok Koşucusu insanı derinden etkileyen bir solukta okunacak kitaplar arasında. Zihin yoluyla insana ulaşan dikkat çeken bir kitap.

  • Amok Koşucusu
  • Yazar: Stefan Zweig
  • Çeviri: Nafer Ermiş
  • Türü: Roman
  • Baskı Yılı: 2016
  • Sayfa Sayısı: 64 Sayfa
  • Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Fadile Zehra Orhanoğlu
Latest posts by Fadile Zehra Orhanoğlu (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bir Temel Kitap; Oğuzlar

Read Next

Ölüm mü zaman mı, hangisi bizim büyük gizemimiz?

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *