Direnme ve dayanışmanın romanı; Üç Kırık Dal

İdris Baluken’in cezaevinde kaleme aldığı Üç Kırık Dal isimli roman Dipnot Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Dipnot Yayınları editörleri tarafından İdris Baluken’in kaleme aldığı Üç Kırık Dal isimli roman hakkında şu bilgiler paylaşıldı;

“İdris Baluken’in cezaevinde kaleme aldığı bu roman, özgürlüğün mekânla sınırlı bir kavram olmadığının bir kanıtı olarak okura ulaşıyor; üniversiteli üç gencin Ankara, İstanbul ve Diyarbakır özgülünde yaşadıklarını, onların yarına dair umutlarını, bu uğurda verdikleri mücadeleyi edebiyatın gücüyle aktararak, Türkiye’nin yakın geçmişine yalansız dolansız bir ayna tutuyor.”

Selahattin Demirtaş ise Baluken’in romanı için şunları yazdı:

“Bu kitabın en önemli özelliği yazılmış olmasıdır. Kendini toplumsal ve bireysel dertlerin dermanına adayan bir yiğit insanın, sıkıştırılmaya çalışıldığı iki metrekarelik bir zindan hücresine sığmamış olmasıdır. O hücreden taşanların, bütün engellere rağmen halkıyla buluşmuş olmasıdır. E, daha ne olsun? Kitabın ilk sayfasını açın, İdris kolunuza girecek ve sizi Diyarbekir’in surlarında, küçelerinde, sevdalarında ve kavgalarında eşsiz bir yolculuğa çıkaracaktır.”

Şair Ahmet Telli de, Baluken’in romanı için, “Galipler ile mağluplardan bahseden resmi tarih; dipte, derinde filizlenen direnme ve dayanışma gücünü ıskalar. İdris Baluken, bu romanında, üç yoldaşın öyküleri aracılığıyla işte bu direnme ve dayanışmanın bir yaşam tarzı olarak çiçeklendiğini duyuruyor bize,” dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında, yerel mahkemece verilen 9 yıl 2 aylık hapis cezası, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından 23 Mayıs Çarşamba günü onanmıştı. 24 Haziran seçimleri için Batman’dan birinci sıradan milletvekili adayı gösterilen Baluken’in aldığı hapis cezasının kesinleşmesiyle birlikte milletvekili adaylığı geçersiz sayıldı.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ulus; Sağ Marksizmle Polemik

Read Next

Nâzım Hikmet Karikatür Albümü

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *