Uçan Kız Volante: Hayallerini gökyüzüne çizen bir çocuğun öyküsü!

Çağdaş edebiyatımızın güçlü kalemi Karin Karakaşlı, yeni kitabı Uçan Kız Volante’de muzip bir kaçış öyküsü anlatıyor.

Bir çocuğun renkli hayallerinin peşinde, okurlarını sıradışı bir maceraya davet eden kitap, illüstratör Merve Atılgan’ın özgün desenleriyle renkleniyor.

Gece Güneşi adlı öykü kitabıyla çok sevilen şair ve yazar Karin Karakaşlı’dan küçük okurları için muzip ve sıradışı bir öykü! Yetişkinlerin sıkıcı, gri dünyasından uzaklaşmayı deneyen yazar, çocuksu düşlerin, tatlı telaşların, aykırı renklerin peşine düşüyor. Sevgi ve anlaşılma beklentisinin her yaş için önemli olduğunu anlatan kitap, sanatın iyileştirici gücünü hatırlatıyor. Başarılı illüstratör Merve Atılgan’ın özgün desenleriyle boyutlanan öykü, türlü nedenle canı sıkılan herkesi gülümsetecek güçte.

Viola’nın günleri yetimhanede geçmektedir. Tavşandudağından dolayı alay konusu olan Viola, yalnız ve arkadaşsızdır. Hiçbir “pazar annesi” de onu evine davet etmemektedir. Küçük kızın tek mutluluğu, şato resimleri yapmaktır. Haylazlığı yüzünden verilen cezadan kaçtığı bir gün yakındaki Hayaletli Ev’de, tuhaf bir yaşlı adama rastlar. Bir yarasa ile “küf”ün de yaşadığı bu ev Viola’nın hayatını beklenmedik şekilde değiştirecektir…

Karin Karakaşlı Kimdir?

İstanbul’da doğan Karakaşlı, Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Mütercim Tercümanlık Bölümü’nün ardından, Yeditepe Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Başka Dillerin Şarkısı (1999) ile başladığı öykü kitaplarının sonuncusu Yetersiz Bakiye (2015). Benim Gönlüm Gümüş(2009) ile başladığı şiir kitaplarının sonuncusu ise İrtifa Kaybı (2015). Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda 1994’te üçüncülük, 1995’te birincilik kazanan Karakaşlı, 1998 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülü’ne değer görüldü. Küçükler için Gece Güneşi’ni (1. baskı: 2011, 13. baskı: 2018), gençler için de Ay Denizle Buluşunca’yı (1. baskı: 2008, 10. baskı: 2018) ve Köprü Kitaplar koleksiyonu için Dört Kozalak’ı (1. baskı: 2014, 5. baskı: 2018) yazan Karakaşlı’nın Asiye Kabahat’ten Şarkılar Dinlediniz (2016) adlı anlatısını, ilk çocuk romanı Konaktakiler(1 ve 2. baskılar: 2016) izledi. Uçan Kız Volante (2018) yazarın son çocuk kitabı.

Merve Atılgan Kimdir?

İstanbul’da doğan Atılgan’ın, beş yaşında başladığı bale ve modern dans eğitimi tüm yaşamında etkili oldu. Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon Bölümü’nü tamamladıktan sonra 2015’te başladığı illüstrasyon ve çizgi roman atölyesi çalışmalarını sürdüren sanatçı, yurtiçinde ve dışında animasyon ve tasarım işleri yapıyor, karma sergilere katılıyor. Günışığı Kitaplığı’yla işbirliği içinde çocuk kitapları resimlemeye de yoğunlaşan sanatçı, İrem Uşar’ın Uykusunu Arayan Çocuk (2016), Kaan Elbingil’in Berk Mucit Oldu (2016) ve Berk Operacı Oldu (2017) adlı kitaplarıyla dikkati çekti.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Sevengül Sönmez yanıtladı: “Krizlerden canı yanan hep emekçiler olur.”

Read Next

Likya’nın Şarkısı: İçinizdeki hayat şarkısına kulak verin!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *