Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin Tarihleri Yenilendi

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4-11 Haziran tarihleri arasında ise açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak.

Bu yıl “Araftan Çıkmak” temasıyla düzenlenecek olan festivalin tarihleri yenilendi. Çevrimiçi film gösterimleri 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Festival filmleri 4-11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak.

Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı gerçekleştirilecek.

Festivallere konuk olmuş ödüllü filmler

Festival programında yine kadınların ilham veren hikâyelerini anlatan filmler yer alıyor.

Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas’ın yönettiği, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatan “Writing with Fire” programın öne çıkan yapımlarından. Film Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici ödüllerini kazanmıştı.

Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan, yönetmenler Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige’in 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlattığı “Memory Box” da festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Berlinale’nin  Panorama bölümüne konuk olan, Anne Zohra Berrached’in Canan Kir’li filmi “Copilot” da festivalde gösterilecek filmler arasında.

Öte yandan Nisan Dağ’ın yönettiği ve Tallinn Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülüne değer görüldüğü “Bir Nefes Daha” ile Venedik’te Geleceğin Aslanı Ödülü’nü ve Antalya Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanan Azra Deniz Okyay’ın “Hayaletler” filmi de programda yer alıyor.

Oscar adayları

Oscar Ödülleri’nde en iyi uluslararası film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film, Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu “Derisini Satan Adam” ve Jasmila Žbanić’in “Nereye Gidiyorsun Aida?” da festivalde izleyiciyle buluşacak.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Aşk, Büyü vs.’ Mayısta MUBI’de

Read Next

40. İstanbul Film Festivali, Mayıs Gösterimleriyle Çevrimiçi Devam Edecek

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *