Ucuz ve etkili tedavi: Kitap terapisi

Bir tedavi yöntemi olarak 20. yüzyılın başında oldukça popüler olan kitap terapisi bugün de farklı şekillerde kullanılıyor.

Eski çağlarda okumak bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyordu. Bu yöntem “biblioterapi” yani kitap terapisi olarak adlandırılıyor. Bugün de farklı şekillerde kullanılan yöntem oldukça ucuz ve etkili bir tedavi olarak tanımlanıyor.

TİMAŞ
TİMAŞ

Biblioterapi kelimesi ilk kez 1916 yılında Atlantic Monthly dergisinde kullanılmış. “A Literary Clinic” (Okuma Kliniği) adlı bir makalede bir kilisenin bodrum katında kurulan bir kitapla tedavi enstitüsünden söz ediliyor. Makaleye göre kitap tedavisi yeni bir bilim. Bir kitap uyarıcı ya da sakinleştirici etki yapabiliyor, bu etki sakinleştirici bir şurup ya da hardal yakısı olarak tanımlanmış.

Makaleye göre enstitüde düşünce tembelliği yaşayan orta yaşlı bir hastaya şöyle bir reçete verilmiş: “Daha çok roman okumalısın. Kendini kaybettirecek hikayeler değil. Arayış içinde, huzursuz romanlar olmalı.” Hastaya George Bernard Shaw okuması önerilmiş. Enstitüde çok fazla savaş romanı okumuş olan bir hasta da sakinleştirici kitaplarla tedavi edilmiş.

CEZAEVLERİNDE EDEBİYAT

Eski Yunan’da Thebes’deki bir kütüphanenin üzerinde “ruhun iyileşme yeri” yazılı olduğunu hatırlamakta yarar var. 19. yüzyılın sonlarında Sigmund Freud da bu yöntemden yararlanmıştı. Birinci Dünya Savaşı’ndan dönen askerlere travmalarıyla mücadele etmek için okuma dersleri öneriliyordu. ABD’de kütüphaneciler bu konuda eğitilmişti.

New Yorker dergisinde yayımlanan Ceridwen Dovey imzalı bir makalede bu yöntemin bugün de farklı biçimlerde kullanıldığından söz ediliyor. Bugün, ABD’de cezaevlerinde edebiyat dersleri veriliyor, yaşlı insanlar için okuma grupları oluşturuluyor. Biblioterapi bir meslek olarak bile adlandırılıyor.

Kitap terapisi üzerine yayınlar da oldukça ilgi görüyor. Örneğin Ella Berthoud and Susan Elderkin’in The Novel Cure: An A-Z of Literary Remedies (Roman Kürü: Edebi Şifaların A’dan Z’si) adlı kitapları çeşitli tedavi amaçlı okumalar içeren bir kitap. 2013 yılında yayımlanan kitabın çocuklar için bir versiyonunun yayımlanması da planlanıyor.

EMPATİ KURMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR

Kitap terapisinin yararları sadece hastalar üzerinde deneyimlenmiyor, kitap okumanın yararlarına ilişkin başka araştırmalarla da destekleniyor. Örneğin 2006 ve 2009’da yayımlanan iki araştırmaya göre kurmaca okuyan insanlar diğer insanlarla daha çok empati kurabiliyorlar. 2013 yılında Science dergisinde yayımlanan bir makaleye göre ise kitap okuyanlar başka insanların ne düşündüğünü daha çabuk kavradıkları gibi toplumsal algıları da daha çok oluyor.

Kitap terapisi bugüne dek kendine güveni artırmak için, gelişim dönemlerinde yaşanan krizlerde, depresyonda, alkol bağımlığının tedavisinde, anksiyete bozukluğunda, yeme bozukluklarında ve iletişim problemlerinde kullanılmış.

Kaynak: Kronos

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan bir roman; “Evlilikler”

Read Next

Okumadığınızda eksikliğini duyacağınız 11 roman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram