Uluslararası Çocuk Kitapları Günü’nde ‘Dünyayı Oku’

IPA, DSÖ ve UNICEF evde kalmak zorunda olan çocuklara ve gençlere destek olmak için bugün, Uluslararası Çocuk Kitapları Günü’nde “Dünyayı Oku” (Read the World) girişimini başlatıyor.

“Dünyayı Oku” (Read the World); Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA), Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) işbirliğinde hayata geçiriliyor.

Sevilen çocuk kitaplarının yazarları bir araya gelerek COVID-19 salgını nedeniyle evlerine kapanmak zorunda kalan milyonlarca çocuğa ve gence kendi kitaplarından bölümler okuyacak.

Etkinlik, bugün ünlü karakter Geronimo Stilton’un yaratıcısı İtalyan yazar Elisabetta Dami ile saat 19.00’da başlayacak. Dami kendi Instagram hesabından kitabını İngilizce okuyacak.

IPA Başkanı Hugo Setzer “Bunlar hepimiz için bilinmeyen sular. Uzun süreli evde izolasyonun ve sosyal mesafenin psiko-sosyal etkilerini henüz tam olarak görüp anlamış değiliz. Şu an hepimiz ruh sağlığımıza, özellikle de küçüklerimizin ve gençlerimizin ruh sağlığına daha fazla özen göstermeliyiz. IPA, çocukları en sevdikleri yazarlarla bir araya getirerek, kitaplara olan ilgilerini arttırmak ve evlere kapanmak zorunda kaldığımız bu zor zamanda aileler için tasasız bir an yaratmaya katkıda bulunabilecek bir adım atmak istedi” dedi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore ise dış dünyanın yasak olduğu bu dönemde okumanın, çocuklara ve gençlere kitapların sınırları aşan inanılmaz bir gücü olduğunu hatırlatacağını söyledi.

Önümüzdeki günlerde başka çocuk kitabı yazarları da “Dünyayı Oku” girişimine katılacak.

 

Kaynak:Bianet

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Rezan Has Müzesi, Online Arkeolojik Eser Koleksiyonunu Açtı

Read Next

Sundance Enstitüsü’nün Master Class Videoları Erişime Açıldı

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *