Üniversiteden Rıfat Ilgaz adının silinmesi konusunda geri adım

Kastamonu Üniversitesi Senatosu, daha önce aldığı Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu’nun adını Cide Meslek Yüksek Okulu olarak değiştirme kararından geri adım attı.

“RIFAT ILGAZ’IN İSMİ TÜRK HALKININ GÖNLÜNE YAZILMIŞTIR”

Rıfat Ilgaz’ın kurucusu olduğu Çınar Yayınları’ndan yapılan açıklamada, “Rıfat Ilgaz’ın ismi Türk halkının gönlüne yazılmıştır. Kastamonu Üniversitesi Senatosu, anlaşılması mümkün olmayan bir karara ‘oy birliğiyle’ imza atarak, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu’nun adını Cide Meslek Yüksek Okulu olarak değiştirmeye niyetlendi. Oluşan büyük tepki üzerine Senato bu kararından şimdilik vazgeçti.” ifadeleri kullanıldı.

“RIFAT ILGAZ, EDEBİYATIN EN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN BİRİ”

Açıklamanın devamında ise şu ifadeler yer aldı:

“Rıfat Ilgaz, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biridir. Çınar Yayınları olarak bu toprakların yetiştirdiği bu büyük yazarın adının üniversitede yaşayacak olmasını sevindirici buluyoruz. Hababam Sınıfı, Karartma Geceleri, Sarı Yazma, Halime Kaptan, Yıldız Karayel gibi onlarca unutulmaz esere imza atan Rıfat Ilgaz, Türk halkının gönlünde yer etmiş bir yazar.”

“ANADOLU İNSANININ AYDINLANMASINA BÜYÜK KATKI SAĞLAMIŞTIR

“Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali ve Orhan Kemal gibi önemli yazarlarımızla birlikte Anadolu insanının aydınlanmasına büyük katkı sağlamış bir aydındır. Bunu, Kastamonu Üniversitesi Senatosu’na geri adım attıran tepkilerden de anlıyoruz. Rıfat Ilgaz’ın ismi Türk halkının gönlüne yazılmıştır. Onun adını üniversiteden silmeye çalışanlar da bu sevgiyi görüp gerekli dersi çıkarmışlardır diye umuyoruz. Çınar Yayınları olarak bize destek olan bütün dostlarımıza içtenlikle teşekkür ediyoruz”.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Ankara Üniversitesi Roman ve Öykü Ödülleri

Read Next

Ders: Öteki Müfredat | Konu: Mektup

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *