Unutulmayacak bir serüvenin sonu; Adam Yayınları

Türk yayın hayatına önemli bir katkısı olan Adam Yayınları 1981 yılında kurulmuştu ve geçtiğimiz günlerde (Adam Yayınları logosunu taşımasa da) yayımlanan Bazen Sonsuzluk Sürüp Giderken (Beat Kuşağı Şiiri) kitabı ile tamamen kapandı.

Cevat Çapan ve Nazar Büyüm’ün ortak projesi olan kitapta, yayınevinin kapanması ile ilgili “nedenini nasılını gayet iyi biliyoruz” diyor, Büyüm.

Nazar Büyüm’ün 1966 yılında yayımlanmış “Karşı Kıyı (Bir Diyalog) 18’den 21’e (Şiirler)”in yanısıra Bin Dokuz Yüz Altmış Altı adlı (1968 yılında yayımlanmış) bir şiir kitabı daha olsa da Adam Yayınları’ndan kendi şiirlerini yayımlamadı.

İnci Asena’yı eski Türkiye güzeli, Duygu Asena’nın kardeşi olarak tanıyor ve Adam Yayınları’yla alakasını sorguluyorsanız; yayınevinin kurucusu Nazar Büyüm’ün eşiydi o zamanlar kendisi (boşanmışlar) yayınevinin başına getirilmişti ve (rivayet olunur ki) “gayet iyi biliyoruz”un isim halidir. Tramvay Döşeriz Ay Döşeriz, Asena’nın ilk kitabıdır ve şiirleri de zaten Adam Sanat’ta yayımlanmıştır..

Son kitabı Şairaneden Şiirsele Türkiye’de Modern Şiir ile yerden yere vurulan Murat Belge ise yıllar önce imzalı kitap koleksiyoncuları hakkında tuhaf bir demeç vermiş; sağdan soldan buldukları madalyalı adam fotoğraflarını, paşa dedelerinin fotoğrafları gibiymişçesine evine asanlarla özdeşleştirmişti.

M. Şeref Özsoy
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Maliye Bakanlığı’na Çağrı!

Read Next

‘Kendi Gazeteni Yap’ yarışmasının kazananları Ödüllerini alıyor !

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram