Üsküdar’da ‘Vahşi Batı’

Sam Shepard’ın yazdığı ve Ergun Üğlü’nün yönettiği “Vahşi Batı” adlı oyun gala gecesinde izleyicilerle buluştu. Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’ndeki gala gösterimine, Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü ve Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen’in de katıldı.

Oyunun yaklaşık 10 aydır sahnelendiğini belirterek açıklamalarda bulunan yönetmen Ergun Üğlü şu şekilde konuştu:

“Oyun parçalanmış bir aile yapısıyla iki kardeşin hikayesini anlatıyor. Amerikan rüyası adıyla pazarlanan ‘evin olsun, güzel bir eşin olsun, paran olsun, her şeyin en iyisi senin olsun’ sisteminin hikayesini küçültüp sahnede görüyoruz. İki kardeşten birisi sistemin içinde yok olmuş diğeri de sistemin dışına çıkmış. Yani bunların çatışmasından doğan bir oyun izliyoruz”

TİMAŞ
TİMAŞ

Oyun hazırlıklarının 3 ay sürdüğüne dikkati çeken yönetmen, “40 sene önce yazıldığında öğrenciyken bu oyunu keşfettim. Dili ve yapısı itibarıyla çok etkilendim. Şehir Tiyatrolarında da büyüklerimin bu oyunu sahnelendiğini gördüm. Bundan iki sene önce oyunun yazarı vefat edince bu oyunun metninin güncel olup olmadığını kontrol ettim. Hala güncelliğini koruduğunu görünce tekrar repertuvara alındı. Gerek yazarını anmak gerekse bu metni hafızalara tekrar kazandırmak amacıyla tekrar sahneye koymuş olduk” dedi.

‘ÇOK KEYİFLİ VE GÜZEL GİDİYOR’

Oyuncu Ahmet Saraçoğlu ise oyunun ayrı yönlere giden iki kardeşin 5 yıl sonra annelerinin evinde bir araya gelmeleriyle başlayan bir hesaplaşmayı anlattığını vurgulayarak, güzel ve keyifli bir prova süreci geçirdiklerini söyledi.

Sahne arkadaşı Serdar Orçin’le okuldan da arkadaş olmalarının büyük bir avantaj sağladığını ifade eden Saraçoğlu, “Eskiden beri birbirimizi tanıdığımız için ağabey kardeşi oynamak çok zor olmadı. Çok keyifli ve güzel gidiyor” şeklinde konuştu.

OYUNUN KONUSU

“Vahşi Batı” oyunu, Amerikan toplumunun vitrininde sunulan “kutsal aile” kavramını irdeleyerek, babaları çöle savrulmuş iki oğlun çatışmasının ardında yaşanan parçalanmışlık ve yozlaşma konusunu ele alıyor.

Oyun, 19-22 Şubat arasında Ümraniye Sahnesi, 4-5 Mart’ta ise Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde gösterilecek.

AA

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

‘Memleketimden İnsan Manzaraları’ Augsburg’da Sergilendi

Read Next

Steven Spielberg İmzalı ‘Amazing Stories’in İlk Fragmanı Paylaşıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram