Ustalık döneminde yazılmış hissi veren 5 ilk roman

Yazarların ilk kaleme aldığı eserler oldukça risklidir. İlk eserlerin iyi bir editör süzgeçinden de geçmesi o esere çok daha fazla anlam katar. Kitap piyasasısın oldukça hareketli olduğunu düşünecek olursak çok fazla ilk roman yayınlandığını da tahmin edebiliriz.

Kitap Eki olarak yapmış olduğumuz incelemelerden hareketle, bize göre ustaca yazılmış 5 kitaplık ilk romanlar listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. 4 Hane 1 Teslim – Eyüp Aygün Tayşir

Doğan Yalçın’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Bu coğrafyanın hüznü her zaman sevincini bastırmayı bilmiştir. Bu Anadolu topraklarında hüzün yıllar boyu devam ederken, bir toplumun yaşantısını, bireylerin birbirlerine ve zamana karşı direnmelerini hep tahakküm altına almıştır. Yazar bu kitabıyla; bir ailenin hüznünü ele alırken, bu aile hüznüne paralel olan toplum hüznünü de unutmuyor, irdeliyor, deşiyor ve dile getiriyor.

2. Sibop – Başar Başarır

A. Ömer Türkeş’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Gerçekten de kafiyeli, ritim tutturan ve yüksek sesle okunmaya uygun bir metin çıkarmış “Sibop”ta. Gündelik dilde yaşayan sözcükleri -çarpıtılmış halleriyle ve argosuyla birlikte- bütün zenginliği ile kullanıyor. Başar Başarır, dil ve üslubun hikayenin üzerine çıktığı ya da hikayeyi daha vurucu kıldığı “Sibop” ile roman kariyerine çok iyi bir başlangıç yapmış.

3. Sahra 1911 – Ayşe Övür

Sevrin Uysal Kandemir’in incelemesi için TIKLAYINIZ

Çölün her şeyi yutan gizinin içerisine sıkışıp kalmış insanları… Seferbey’in veda mektubu… Her şeye rağmen umudun gücü… Sahra 1911’den etkilenmemek olası değil…

4. Gerisi Pek Mühim Değil – Onur Güzeldiyar

Derya Doğan’ın incelemesi için TIKLAYINIZ

Sokağı, edebiyatla dile getiren, birbirine kenetlenen cümlelerle hayalinizde değil, gözünüzün önünde bir farkındalık dünyası yaratacak, okunması tavsiye bir ilk roman.

5. Mevsim Yas – Mehtap Ceyran

Leyla Öztürk’ün incelemesi için TIKLAYINIZ

Roman, Batman’da 2000’li yıllarda öğretmenlik yapan Zehra’nın, bir gün posta kutusuna konan isimsiz bir mektup ve en yakın arkadaşlarından Taha’nın kaybolması üzerine odasında bulduğu günlüğü arasında kendini bulma hikayesi olarak çerçevelenmiş.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Can Yayınları’na yeni genel müdür

Read Next

İstanbul Kara Hafta Festivali’ne sayılı günler kaldı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *