VAHŞİ BATI OYUNU ÜZERİNE

Oyunda; sınıf ayrımı, sanat dünyasındaki yozlaşma, sistemin aile yapısı üzerindeki bozucu etkisi alt metinlerde işlenmiş. Hem dinamizm hem de düşünsel anlamda seyredilebilir bir oyun Vahşi Batı.

Vahşi Batı, Amerikan yazar Sam Shepard‘ın bir oyunu. Oyun Yıldırım Türker çevirisiyle İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki sezondur sahneleniyor. Oyunun yönetmeni Ergun Üğlü. Oyuncu kadrosunda ise Ahmet Saraçoğlu, Alev Oraloğlu, Eraslan Sağlam ve Serdar Orçin yer alıyor. Oyunu Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi’nde seyretme fırsatı buldum.

Vahşi Batı, hayata farklı açılardan bakan iki erkek kardeşin hikayesi. Kardeşlerden biri senarist, diğeri ise hırsızlık yaparak geçimini sağlıyor. Amerikan rüyası diye tabir edilen kavramın olumlu ve olumsuz iki yönünü de bir aile içinde görmemizi sağlayan oyun kapitalist hırsın izlediği yolu ve varabileceği son noktayı açıkça gözler önüne seriyor. Oyunun başından itibaren çatışan iki kardeş, birbirlerinin yanlışlarını ve doğrularını masaya yatırıyor. Bu irdeleme, rollerin tamamen değiştiği noktada da devam ediyor ve değişim, dönüşüme ve dönüşüm de yok oluşa doğru ilerliyor. Oyun bu açıdan bakıldığında dinamik ve seyirciyi sürekli içinde tutmayı başarıyor. Uzun diyaloglar olmasına rağmen metnin dili ve enerjisi oyunu sıkıcılıktan uzak kılıyor. Tabi Ahmet Saraçoğlu ve Serdar Orçin’in yüksek oyunculuk performansları da oyunun sürükleyiciliğinin en önemli etkenlerinden.

TİMAŞ
TİMAŞ

Oyun, kardeşlerin annelerinin evinde geçiyor. Anne karakteri oyunun başında sıkça anılıyor ve onunla ilgili bilgiler ediniyoruz. Ancak anne karakterinin ete kemiğe büründüğü kısımlarda oyunun temposu düşüyor ve anlam bakımından boşluklar oluşuyor. Sonradan araştırdığım da Vahşi Batı anne karakterinin değişik değişik oyuncular tarafından sahneye koyulduğunu öğrendim. Bu durumun oyuna olumsuz yansıdığına şahitlik etmiş olabilirim.

Ayrıca oyunun dekoru yıkılıyor. Bunu mecazi anlamda ve popüler dil açısından yazmadım. Oyun içindeki kırılma anlarında dekor da ani yıkılma ve düşme hareketleri yapıyor ve oyuna farklı bir boyut katıyor. Oyunun sonunda karakterler ve dekor tükenmişliği fiziksel anlamda sergiliyor.

Oyunda; sınıf ayrımı, sanat dünyasındaki yozlaşma, sistemin aile yapısı üzerindeki bozucu etkisi alt metinlerde işlenmiş. Hem dinamizm hem de düşünsel anlamda seyredilebilir bir oyun Vahşi Batı.

 • YAZAN: SAM SHEPARD
 • ÇEVİREN: YILDIRIM TÜRKER
 • YÖNETEN: ERGUN ÜĞLÜ
 • DRAMATURG: GÖKHAN AKTEMUR
 • MÜZİK: DENİZ NOYAN
 • SAHNE TASARIMI: BARIŞ DİNÇEL
 • KOSTÜM TASARIMI: GAMZE KUŞ
 • IŞIK TASARIMI: MURAT SELÇUK
 • EFEKT TASARIMI: ERHAN AŞAR
 • YÖNETMEN YARDIMCILARI: ŞİRİN ASUTAY, DİLAY TAŞKAYA
 • SÜRE: 115 Dk. / İki Perde
 • OYUNCULAR: AHMET SARAÇOĞLU, ERASLAN SAĞLAM, ROZET HUBEŞ, SERDAR ORÇİN

Erdem Gezginci
Latest posts by Erdem Gezginci (see all)
Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Beyin Kırıcı

Read Next

Rüzgâr her şeyi alıp götürebilir mi götüremez mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram