Vakıf Serisi devam ediyor: İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?

Isaac Asimov‘un Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü‘nü kazanan romanı Vakıf Serisi, İthaki Yayınları etiketiyle yayımlanmaya devam ediyor. Yayımlanış tarihine göre: 2. Kitap kronolojiye göre: 4. Kitap olan “Vakıf ve İmparatorluk” okurla buluşuyor.

1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.

Vakıf, çökmekte olan İmparatorluk’a rakip olacak kadar gelişmişti. Üstün teknolojisi ve diğer gezegenlerin sahip olmadığı enerji kaynaklarına ulaşabilmesi sayesinde Galaksi’nin dört bir yanından destek görüyordu, kısacası her şey Seldon’ın Planı’na göre ilerliyordu. Ancak öngörüsünü geniş kitleler üzerinden yapan bu plan, giderek daha da güçlenen bir kişiyi hesaba katmamıştı: duyguları ve düşünceleri kontrol etme gücü olan Katır’ı. Katır’ın, Galaksi’yi ele geçirmesini engelleyen tek şey ise yeri gizli tutulan ve insanların bu sırrı korumak adına ölmeyi göze aldığı, gizemli İkinci Vakıf’tı.

  • Vakıf ve İmparatorluk
  • Yazar: Isaac Asimov
  • Çeviri: Sönmez Güven
  • Türü: Bilimkurgu
  • Baskı Yılı: Şubat 2018
  • Sayfa Sayısı: 284 Sayfa
  • Yayınevi: İthaki Yayınları

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Okura tuzaklar kuran bir roman: Biz Hep Şatoda Yaşadık

Read Next

Yaşamak Meselesi

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *