Venedik Film Festivali Jürileri Açıklandı

Pandemiye rağmen aksamadan yapılan tek büyük film festivali Venedik, bu güz 1-11 Eylül tarihleri arasında, 78. kez düzenlenecek.

Festival açılışını, uluslararası sinema yaşamı 1983 yılında, üçüncü filmi “Dark Habits”in Venedik seçkilerinde yer almasıyla ivme kazanan İspanyol yönetmen Pedro Almodovar’ın, vazgeçemediği yıldız oyuncu Penelope Cruz’lu son filmi “Madras Paralelas” ile yapılacak olan etkinliğin jürileri, iki gün önce açıklandı. Altın Aslan ödülünü belirleyecek olan, ana seçki Venezia78 jürisinde, kadınlar ilk kez, Cannes’da olduğu gibi çoğunluğu oluşturuyor. Başkanlığını, “Parasite” (2019) adlı bol ödüllü filmiyle tanınan Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun yapacağı toplam yedi kişilik jüride, dört kadın sanatçı bulunmakta.

Sadece sinema dünyasından gelen, yaş ortalaması yüksek olmayan yönetmen ve oyuncu ağırlıklı bu ana jürinin yanında, iki jüri daha görev yapacak. Orizzonti (Ufuklar) seçkisinin, Bosna-Hersekli kadın yönetmen Jasmila Zbanic başkanlığındaki beş kişilik jürisinde de toplam üç isimle kadın sanatçılar çoğunlukta…

TİMAŞ
TİMAŞ

“Geleceğin Altın Aslanı” olarak tanımlanan ve bir ilk filme verilen “Luigi De Laurentiis” ödülünü belirleyecek olan, İtalyan yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı Umberto Pasolini başkanlığındaki üç kişilik diğer jürideyse tek kadın üye var… 78. Venedik Film Festivali seçkileri, 26 Temmuz pazartesi günü açıklanacak.

Cumhuriyet-

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Bilim Kurgu Filmi ‘Dune’dan Yeni Fragman

Read Next

Netflix Türkiye’nin Ağustos Takvimi Belli Oldu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram