WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, ‘Şehirde Kadın Olmak’ Temasıyla Bu Yıl Dijitalde

WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul, WOW Vakfı ortaklığında, British Council ve Sabancı Vakfı işbirliği ile ilk kez 5-6-7 Mart tarihlerinde dijital olarak düzenlenecek.

WOW – Dünya Kadınlar Festivali, kadınları destekleyerek, kadınların karşılaştığı güçlükleri ve daha eşit bir dünya için oluşturdukları çözümleri görünür kılmayı hedefliyor. Mart ayında Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayacak olan festival, İstanbul dışında Birleşik Krallık, New York, Nepal, Bangladeş, Pakistan, Tayvan ve Batı Avustralya’da da gerçekleşecek.

Bu yıl “Şehirde Kadın Olmak” temasıyla düzenlenecek festivalde toplumsal cinsiyetin hayatlarımızı nasıl etkilediği, “Şehir Hayatına Katılım”, “Şehrin Görünmeyen Yüzü”, “Şehirde Dayanışma” alt temaları çerçevesinde ele alınacak.

Dijital ortamda gerçekleşecek festivalde, sanat ve sivil toplum alanlarından kadınların imza attığı çalışmalara yer verilecek. Kapsayıcı, kesişimsel, adil ve herkese açık bir platform görevi gören festival kadınların sesini duyurmak için imkân yaratıp yeni fikirlerin doğmasına zemin hazırlayacak.

‘İstanbul’un da değişimin bir parçası olmasından çok mutluyum’

WOW Kurucusu ve Direktörü Jude Kelly CBE festivale dair şu açıklamalarda bulundu:

“WOW – Dünya Kadınlar Festivali, düzenlendiği her ülkede, kadınların hayatlarını etkileyen en önemli konulara dair tartışma, öğrenme ve bir araya gelme alanları yaratarak değişimin temsilcisi olmak amacıyla düzenleniyor. 2010’da ilk kez Londra’da düzenlenen festival, 6 kıtada, Avustralya, Amerika, Hindistan, Pakistan, İngiltere ve Brezilya gibi ülkelerde, 2 milyondan fazla kadını bir araya getirdi ve onlara ilham verdi. WOW, dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının bir araya geldiği bir topluluk ve İstanbul’un da değişimin bir parçası olmasından çok mutluyum’.

‘Kadının güçlü olmadığı toplumda gelişme olmaz’

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı festival hakkında şöyle konuştu:

‘Sabancı Vakfı olarak, WOW – Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’u British Council iş birliğiyle Türkiye’de ilk kez düzenlemekten memnuniyet duyuyoruz. Festival, sivil toplum alanından ve sanat dünyasından 60’tan fazla kişi ve kurumun katılımıyla, kadın hakları mücadelesinde güncel konuların tartışılacağı ve kazanımların kutlanacağı bir platform sunacak.

“Sivil toplum ve sanatçıları bir araya getiren festival bu yıl pandemi sebebiyle dijital ortamda gerçekleşecek; bu sayede daha çok kadına bu coşkulu sesi duyurma imkanına sahip olacak. Kadının güçlü olmadığı bir toplumda gelişimden söz edemeyiz. WOW İstanbul Festivali de bu gücü destekleyen çok önemli bir buluşma. Pandemiyle geçen bir yılın ardından kadınların karşı karşıya kaldığı eşitsizliklerin ve haklara erişimle ilgili sorunların çok daha derinleştiğini gözlemlediğimiz bu süreçte birbirimizden ilham alacağımız, umutla dolacağımız bir buluşma olmasını temenni ediyorum.”

Paneller, fikirler, performanslar…

WOW Paneller bölümünde Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sivil toplum temsilcileri, akademisyenler ve sanatçıların bir araya gelerek festivalin alt temalarını tartışacak. WOW Büyük Fikirler bölümünde ise Türkiye’den, engelleri ve sınırları aşan kadınların cesaretlendiren hikâyeleri paylaşılacak.

Festival, Birleşik Krallık ve Türkiye’den, farklı disiplinlerde çalışan kadın sanatçıları da ağırlayacak. Birleşik Krallık’tan Selector Radyo, Serious Müzik ve MAYK Tiyatrosu iş birlikleri ile Birleşik Krallık’tan davet edilen ve British Council’ın “Kadın Sanatçılar için Kültürde Kadın Gücü Destek Programı” ile Türkiye’den seçilen müzisyen ve gösteri sanatları profesyonellerinin, pandemi koşulları nedeniyle seyirciyle buluşamamış üretimleri, WOW Sesler ve WOW Performans bölümlerinde yer alacak. Festival kapsamında gerçekleşecek WOW Konser bölümlerinde; EFG Londra Caz Festivali’ni düzenleyen Serious’un programlamasını yaptığı açılış konserinin yanı sıra, Türkiye’den müzisyenlerin performansları da yer alacak.

Pozitif organizasyonuyla gerçekleşecek WOW İstanbul Festival’inde toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde oluşturulan WOW Sivil Alan Dayanışma Atölyeleri çevrimiçi ve interaktif bir program ile katılımcılarla buluşacak.

WOW İstanbul Festivali, Erişilebilir Her Şey danışmanlığında herkes için daha erişilebilir olmayı hedefliyor. Festival yayınlarında, simultane Türk İşaret Dili çevirisi, Türkçe ve İngilizce altyazı çevirileri ve simultane Türkçe sesli çeviri yapılacak.

Vinkmag ad

FACEBOOK YORUMLARI

Yorum

Read Previous

Kıvanç Sezer’in Ödüllü Filmi ‘Küçük Şeyler’ BluTV’de

Read Next

Batı Toplumları Savaşla Yükselmedi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen gördüğünüz rakamları bitişik olarak yazınız! *

Follow On Instagram